PSA, Citroen, DS, Peugeot, Opel ve Vauxhall markalarını çatısı altında tutan dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden bir tanesi. Yakın geçmişe kadar ülkemizdeki varlığı, adının arada bir otomobil dergilerindeki yazılarda geçmesinden ibaretti. Fakat bu değişiyor. Öncelikle Peugeot zaten yıllardır kendi temsilciliğini üstleniyordu ve bu da PSA’nın ülkemizdeki tek girişimiydi. O yıllarda şirketin diğer markaları olan Citroen ve onun içinde büyüyüp tek marka haline dönüşen DS ise 1995’ten bu yana Bayraktar Holding kuruluşu olan Baylas Otomotiv tarafından temsil ediliyordu, yani Citroen distribütör elindeyken Peugeot kendi varlığını koruyordu.

Bu durum bugüne kadar değişmeden bırakıldı çünkü operasyonun işleyişinde bir zayıflık oluşturmadı. Tam tersine grup içi rekabetin kimi alanlarda bolluk sağladığı bile söylenebilir. Bugünse dinamikler değişti ve kaçınılmaz olarak Citroen de PSA Türkiye bünyesine dahi oldu.

Bu değişikliklerin kaynağında DS’in gücünün arttırılma isteği ve Opel’in PSA tarafından satın alınması yatıyor. DS bağlamında çözüm nispeten basitti; PSA yeni ürün DS7 Crossback’in pazarlamasını üstlendi. Fakat Opel’in yönetiminin de PSA Türkiye’ye geçmesiyle muhtemelen grup içi dinamiklerinin daha etkin bir şekilde sinerjiye çevrilmesi gereklliliği doğdu. Aslında bu yazmaktan daha zor, zira bu markalar birbiriyle rekabet içinde ve Rekabet Kanunu da sinerjilerini hızlı bir şekilde para cezasına çevirebilecek yasalarlar dolu. Yine de grup gruptur ve ekipten biri dışarda kaldığında grubun gurupluğu zarar görebilir.

Sonuç olarak 4 Mart 2019 itibariyle, yani neredeyse an itibariyle Citroen’in tüm operasyonları PSA Türkiye tarafından yürütülecek. Bu sırada bir duraksama, devir sancısı ya da aksama olması için herhangi bir neden yok. Bu değişikliğin müşteri tarafından hissedilir hale gelmesi içinse biraz daha zamana ihtiyaç olacaktır. Yeni yönetimin elinin biraz daha güçlü olması beklenebilir, zira artık doğrudan Avrupa tarafından yönlendirilen ve desteklenen bir strateji izleyebilecek. Tabii bunların tamamını zaman gösterecek.