BMW yeni amiral gemisini tanıttı. Bu da Mercedes S Serisi karşısında daha güçlü olabilmek adına önemli bir hamle. Yeni nesil 7 Serisi’nin tasarım anlamında olmasa da teknoloji anlamında selefinden çok farklı olduğu ortada. Kabul etmek gerekir ki bu zamana kadar 7 Serisi büyük bir 5 Serisi olmaktan ileri gidemedi, bugünse gerçek bir lüks sedan olabilir gibi görünüyor. O zaman 7 Serisi’ne ve teknolojik detaylarına kısa bir bakış atalım.

1- Hafif üretim teknolojisi

BMW elektrikli modellerinde karbon-fiberi yoğun olarak kullanıyor. Bu sayede bu çok dayanıklı ama hafif yapının üretim maliyetini ciddi bir şekilde düşürdü ve 7 Serisi de bundan faydalanacak. Aslında tamamen karbon panel kullanılmıyor ama gövde panellerinin güçlendirilmesi için karbon çekirdek kullanılıyor. Böylece dış paneller ince tutulurken çekirdek burulma direncini arttırmak için yeterli olacak. 7 Serisi’nin eşlenik selefinden 130 kg’a kadar daha hafif olacağı açıklandı. Hafifleme beraberinde daha küçük motorları da getirecek ve evet hayaliniz gerçek olacak. 2,0 litrelik dizel motora sahip 7 Serisi, 725d adıyla ve çift turbo beslemeye sahip dizel motorla satılacak.

2016 bmw 7 serisi 2016 bmw 7 serisi

2- Dinamizm ve daha fazla dinamizm

BMW amiral gemisinin dinamizmi için gereğinden fazla özen gösteriyor ve bu durum yeni nesilde de değişmeyecek. Aktif yönlendirmeye sahip arka aks, adaptif şasi ve tamamı turbo beslemeye sahip güçlü motor seçenekleri bunun için kullanılan özellikler. Adaptif şaside artık Adaptive isimli bir mod daha bulunacak ve bu modda araç ayarları sürüş stiline göre anlık olarak belirlenecek. Arka koltuğunda milyar dolarlık bir şirketin CEO’sunu taşıyan bir sürücünün sürüş stili ne kadar değişir bu soru işareti ama sonuç olarak BMW bunu seviyor.

 2016 bmw 7 serisi 2016 bmw 7 serisi

3- Biraz da konfor

Mercedes bu konudaki baskınlığı sayesinde bu sınıfta açık ara lider ama BMW de artık aynı oyunu oynamayı düşünüyor gibi. Selefinden sadece arka aksta sunulan havalı süspansiyon sistemi yeni 7 Serisi’nin iki aksında da kullanılabilecek. Mercedes’in bu sistemi C Serisi’nde de kullanmaya başladığı düşünülünce bunun etkileyiciliği azalıyor. Bunun dışında titreşim ve ses izolasyonu üzerine çok çalışılmış ve S Serisi’yle güncel 7 Serisi’ni arka arkaya kullananlar bilir, 7 Serisi’nin buna ihtiyacı vardı.

4- Gösteri

BMW doğal olarak 7 Serisi için bolca  yardımcı sistemi devreye sokacak. Bunlardan bir kısmı otomatik fren ve direksiyon müdahaleleri de içerecek. Hal böyle olunca BMW bari kendi kendine giden otomobil de yapalım diye düşünmüş. 7 Serisi, siz araçtan indikten sonra park yerine kendi kendine girebilecek. Bunun için BMW’nin yeni akıllı anahtarı ve üzerindeki küçük ekran kullanılacak. Araca park yerinden çık ya da park yerine gir komutu verdiğinizde o da komutu yerine getirecek. Muhtemelen ayrıntılar netleşince o kadar kullanışlı olmadığı ortaya çıkacaktır ama her 7 Serisi sahibi sadece eğlence için de olsa bir kez deneyecektir.

2016 bmw 7 serisi 2016 bmw 7 serisi

5- İç mekan

7 Serisi bu konuda biraz tutucu. BMW tüm modellerine birbirine yakın özellikler sunan kokpitleri yeterli görüyor. 7 Serisi ile 1 Serisi arasında malzeme kalitesindeki uçurum dışında tam olarak fark var demek çok zor. Yeni nesilse bunları aşacak. Öncelikle kumandalar biraz daha gösterişli olacak. İkinci olaraksa kullanılan teknolojinin etkileyiciliği yüksek olacak. Kokpite doğru yaptığınız el hareketleri 3 boyutlu bir sensör yardımıyla tanınacak ve bu sayede de ayarları basit el hareketleriyle yapmanız mümkün olacak. Elinizi sağa atacaksınız ve telefonu cevaplayacaksınız, parmaklarınızı hareket ettireceksiniz ve ekranda seçim yapabileceksiniz, tıpkı bir akıllı telefon gibi. Aynı zamanda iDrive’a dokunmatik ekran da geliyor. Bunun dışında havalandırma kumandaları da dokunmatik olacak. Yani 7 Serisi’nin kokpitinde çok fazla fiziksel düğme olmayacak gibi görünüyor.

2016 bmw 7 serisi 2016 bmw 7 serisi

2016 bmw 7 serisi 2016 bmw 7 serisi 2016 bmw 7 serisi 2016 bmw 7 serisi 2016 bmw 7 serisi 2016 bmw 7 serisi 2016 bmw 7 serisi 2016 bmw 7 serisi 2016 bmw 7 serisi