Lamborghini’nin ilk arazi aracı denemesini çok kişi hatırlamaz. LM002 gibi oldukça yaratıcı bir isme sahip olan bu devasa araç, o zamanlar SUV diye bir kavram olmadığı için çok daha fonksiyon öncelikli ve genel Lamborghini algısı göz önünde bulundurulmadan geliştirilmişti. Bir araya getirilmiş kutuları andıran tasarımı, düz panalleri ve 7,2 litrelik V12’nin göz açıp kapayıncaya kadar boşalttığı 290 litrelik bir yakıt deposu vardı. İtalyanlar’ın ikinci denemesiyse çok daha farklı özelliklere sahip olacak.

Urus olarak adlandırılması beklenen ikinci Lamborghini arazi aracı, günümüz tredlerine uygun olarak bir SUV’un taşıması gereken kadar kabiliyet taşıyacak. Tasarımı yerden yüksek bir Aventador nasıl görünürse öyle; abartılı kırık çizgileri, asabi bakışlar ve dar cam alanlar dikkat çekiyor. SUV’un 4 kapısı ve 4 koltuğu olacak ki bu da Lamborghini için yeni müşteriler anlamına geliyor.

LamboUrus  LamboUrus

Urus, güncel VW Touareg ve gelecek nesil Audi Q7’yle aynı altyapı üzerinde yükselecek. Bu sayede de üretim maliyetleri bir hayli düşürülebilecek. Öyle ki aracın ön kısmında yer alan motor kaputunun altında bile Audi imzalı bir V8 ve hibrid ünitesinin bulunması bekleniyor. Şimdilik bir dizel motor seçeneği hakkında konuşmak için çok erken. Tabii vakti zamanında Porsche Cayenne için de erkendi ama bugün Cayenneler’in neredeyse yarısı dizel motorla satılıyor.

Bütün bu ortak özellikler, beraberinde Urus’un gerçek bir Lamborghini olmak yerine Lamborghini görünümlü bir Touareg olmasına neden olacak. Touareg’i küçümsediğimiz düşünülmesin ama Lamborghini adının fark yaratma potansiyeli böylece tasarımla sınırlı kalacak. Bizim açımızdan çok iştah kabartıcı olmasa da bu sayede VW Grubu’nun kasasına fazladan bir sürü para girecek. Pek çok ortak parça gibi üretim bandı da ortak kullanılacak. Urus’un üretim merkezi olarak Slovakya’da kurulu VW tesisleri seçildi. Bir ihtimal, tıpkı Cayenne üretiminde yapıldığı gibi bu tesislerden temel üretimi bitmiş ham mamul olarak çıkacak Uruslar’ın trenle İtalya’ya taşınıp Sant’Agata’da kurulu Lamborghini tesislerinde tamamlanması yoluna da gidilebilir.

LamboUrus

Lamborghini’nin ilk arazi aracı denemesi, savunma sanayi ihaleleri için geliştirilen LM002’ydi.