23 yıl önce ilk Fiat Doblo nesli tanıtıldığında bu kadar başarılı olacağını tahmin etmek zordu. Tofaş bünyesinde geliştirilen ve Türk mühendislerinin büyük emeğinin geçtiği bu proje, hafif ticari araçtan öte bir konuma yükseldi. Bugünse bildiğimiz haliyle Doblo’ya veda etme zamanı. Yeni nesliyle PSA ürün ailesine dahil olacak ve üretimi de İspanya’da yapılacak. Mevcut Doblo nesliyse 2023 sonuna kadar Bursa’da üretilmeye devam edilecek. Bu sırada da, umarız, fabrikanın atıl hale gelecek kapasitesinin yeni bir modelle kullanılması için kararlar alınacak ve hazırlıklar yapılacak.

Yeni Doblo nesliyle ilgili söylenebilecek çok fazla bir şey yok. Zira yeni Doblo aslında yıllardır aramızda. Peugeot Rifter/Partner, Citroen Berlingo, Opel Combo ve Toyota ProAce City Doblo’nun farklı logolara sahip versiyonları. Bu modeller neye sahipse Doblo da onlara sahip olacak. 1,2 litrelik benzinli ve 1,5 litrelik dizel motor, 8 vitesli otomatik şanzıman, uzun şasili versiyon, tamamen elektrikli versiyon, cam tavan ve bağımsız açılabilen bagaj kapağı camı gibi özellikler Doblo ürün gamına da gelecek. Yeni Fiat Doblo’nun yukarıda adı geçen araçlardan farkları, muhtemelen onların da yakın zamanda gelecek olan makyaj ile alacağı ufak tefek detaylardan ibaret. Dijital gösterge tablosu ve çevirmeli düğme yerine küçük bir kol yardımıyla seçilen vitesler gibi detaylar güne iyim için kullanılmış.

Ön kısmı PSA’nın meşhur EMP2 aytyapısı arka kısmıysa bir önceki nesil Partner altyapısından oluşan altyapı, Doblo’nun mevcut versiyona göre biraz daha iri ve kullanıcı dostu olmasını sağlayacak. Fakat bu modern altyapı pek de uygun maliyetli değil. Sonuçta o fayda/maliyet oranı yüksek Doblolara veda etmemiz gerekecek.