Toyota’nın hayatına heyecan katma isteği gerçekten çok büyük. Bunun bir sonucu olarak her geçen gün daha agresif tasarımlara sahip Toyota modelleriyle buluşuyoruz. Bu madalyonun öbür tarafındaysa Avrupa satışlarının neredeyse yarısını hibritlerin oluşturduğu bir üretici var. Yani tansiyon tasarımlarla yükselse de içerikler pek öyle heves kabartıcı değil. Bu durumun değişmesi için küçük bir yardım yeterli. Bu yardıma da Bavyera’dan geldi.

Toyota ve BMW arasındaki işbirliği uzun yıllara dayanıyor. Japon üretici, özellikle eksik olduğu küçük hacimli dizeller için BMW’den yardım almış ve 1,6 litrelik dizel motoru kullanmaya başlamıştı. Bugünse ikilinin ilk ortak ürünü yola çıkmaya hazır. İki üretici ortak ürün için, kimseye yeni ürün geliştirme bütçesini doyuracak kadar geniş bir pasta sunmayan orta sınıf coupeleri tercih etmiş. Böylece hem BMW Z4 en azından bir nesillik ek ömür kazanmış hem de Toyota Supra tekrar yollara dönme şansı elde etmiş. Bu ikiliden toplum önüne çıkmaya hazır olan ilk model Supra oldu.

Supra ile ilgili konuşmak için henüz çok erken Zira elimizdeki sadece komufle edilmiş bir kaplama altındaki Supra’nın Goodwood’da çekilmiş görselleri. Bunun dışında bir bilgi henüz yok ama tahminler için kapı tabii ki açık. Casus fotoğrafların iç mekan için söylediklerine bakılırsa Supra’da BMW genetiği belirgin bir sunuma sahip. Bu da teknik olarak da BMW raflarından faydalanan, daha doğru tabirle Toyota logolu bir BMW olan bir Supra’yla karşılaşmak anlamına geliyor. Bu da teknik anlamda daha fazla hakimiyet demek, motor için 2,0 litrelik turbo beslemeli BMW motoru gayet mantıklı. Şanzımanlar 6 vitesli manuel ve 8 vitesli otomatikten oluşacaktır. Motor ön aksın hemen arkasında konumlu ve bu sayede de iki aks üzerine eşit yük binecek bir kurulum hayata geçebilir. Z4’ün farklı güç seçenekleri olacağı kesin, en azından sıralı 6 silindirli motora sahip ikinci bir versiyonu ve bir M versiyonu olacaktır. Supra içinse konuşmak mümkün değil. Sonuçta Toyota GT86’yı yıllardır aynı motorla üretmeye devam ediyor.

Supra’nın gerçek metalini görmek için muhtemelen sonbaharı beklemek yeterli olacaktır. Aynı dönemde BMW Z4’le de karşılaşırsak bu sürpriz olmaz. Otomobillerin asfaltla buluşması ise 2019’un bahar aylarına sarkacak gibi.