Alman premium orta sınıf üyeleri ağabeylerine göre makul fiyatlarıyla kullanıcılara zenginlerin dünyasına giriş imkanı sunuyor. Üstelik onlar ürün gamlarının en küçükleri gibi sadece logo için tercih edilen otomobiller değil, bildiğiniz trionun güçlü savaşçıları. Bu savaşçılar en büyük rekabeti kendi aralarında sürdürüyor. Fakat BMW 3 Serisi ve Mercedes C Serisi son dönemde yalnızlık hissediyordu. Çünkü Audi, A4 ile onların yolunu tam olarak takip edemedi. Bir önceki nesil A4, muhtemelen üretilmiş en iyi önden çekişli orta sınıf üyesiydi ama ön aksın önüne yerleştirilmiş diferansiyeli onu yalnızlığa itti ve bizim sevdiğimiz motorlardan uzak kaldı. Anlayacağınız yeni neslin omuzlarındaki yük bir hayli fazla. Bakalım bunun için hazır mı?

audi a4 1.4 tfsi

1- Nedir?

Audi’nin orta sınıf üyesi. 4,72 metrelik uzunluğa ve 2,82 metrelik aks mesafesine sahip. Selefinin aksine VW Passat ile büyük oranda ortak (MQB yerine MLB, yani MQB’nin motorları uzunlamasına yerleştirilmiş versiyonu) altyapı kullanıyor. Tasarımı için söylenecek fazla bir şey yok; bilindik Audi görüntüsüne sahip ve yeni nesli eski nesilden ayırabilene “Yılın Audi Fanı” ödülü veriliyor.

audi a4 1.4 tfsi

2- İç mekanı nasıl?

Beklediğimizden çok daha etkileyici. Audi premium üreticiler arasında bile kalite öncüsüdür ve bu halini A4’ün tüm detaylarında gösteriyor. Her bir kumanda ya da kapak farkını hisettirecek bir hassaslıkla çalışıyor ve elde çok iyi bir his bırakıyor. Minimalist tasarım sayesinde kokpitte çok az düğme var ki bu durum rakiplerle benzer. MMI eskiden biraz kafa karıştırıcı bir arayüze sahipti ama zaman içinde kullanımı çok daha rahatladı. Bunun yanında havalandırma kumandalarının işlevleri ekranda görülebiliyor ve tıpkı BMW modelleri gibi düğmelerin üzerine dokunulduğunda ekranda atanan işlevler görülebiliyor. Bütün bu kalite sağanağının altında kapı içindeki gri plastiğe kim nasıl izin vermiş anlaşılması zor. A4’ün boyu 3 Serisi ve C Serisi’nden biraz daha uzun ama aks mesafesi onlarla benzer. Bunu önden çekişle birleştirince doğal olarak daha geniş iç alan elde edeliyor. 480 litrelik bagaj hacmiyse iki önemli rakiple birebir aynı.

audi a4 1.4 tfsi audi a4 1.4 tfsi

3- Motor/şanzıman nasıl?

MLB platform sayesinde A4 tekrar küçük hacimli motorlar kullanabilir hale geldi. 1,6 litrelik TDI şimdilik hala yok ama 1,4 litrelik TFSI bizi mutlu etmeye yetiyor. Aynı motor Seat Leon Skoda Octavi0a/Superb ve VW Golf/Jetta/Passat gibi modellerde kullanılıyor. Bu modellerin çoğunun aksine A4’te motor 2 silindirini devreden çıkartamıyor. 150 HP güç ve 250 Nm tork üreten motorla ilgili en güzel veri maksimum torkunu 1500 d/d’dan itibaren üretiyor oluşu. Motorun 7 vitesli çift kavramalı şanzıman S tronic’le uyumu sorunsuz. Açıkçası bu motorla A4’ün çok mutlu olduğunu söylemek zor. İlginç bir şekilde motor kullanıldığı diğer modellere göre sesiyle daha fazla dikkat çekiyor. Bunda A4’ün 0,23 cW’lik sıradışı rüzgar katsayısının sağladığı sessizlik de etkili oluyor. Çekiş gücü ya da performans hissi konusunda eksikliği yok. Dahası takıntılı bir şekilde kullanırsanız 7 litre/100 km civarında tüketimle de idare edebiliyorsunuz. Fakat bu motor A4’ün ihtiyaç duyduğu rafinelikten uzak.

audi a4 1.4 tfsi

4- Sürüşü nasıl?

Bizim kullandığımız örnek S-line paketine sahipti ve spor süspansiyonla donatılmıştı. Açıkçası bu halde konfor kralıydı demek mümkün değil. Fakat sürüş sırasında rahatsızlık yarattığını iddia etmek de mümkün değil. Bunun yerine makul konfor ve bolca sürüş keyfi sunarak A4 görevini yerine getiriyor. Önde ve arkada sunulan 5 kollu bağlantılar aracın tutunma kararlılığını yüksek tutuyor. Direksiyon sistemi normal kullanımda biraz kaygısız ve hafif hissettiriyor. Fakat adaptif şasi üzerinden yapılacak ayarlarla bunu değiştirmek mümkün. Herhangi bir konumda sportif tada sahip bir direksiyon haline gelmiyor ama yine de orta sınıf bir sedan için yeterince hassas.

5- Fiyatı nasıl?

1,4 litrelik TFSI sayesinde oldukça iddialı. BMW ve Mercedes listelerinden daha uygun fiyatlı teklifler sunuyor, hatta Mercedes bir de 1,6 litrelik dizel motor seçeneğine sahip. Fakat bu iki model son dönemde büyük bir satış başarısına ulaştı, anlayacağınız trafikte bolca görülüyorlar. Farklı olmak istiyorsanız kısa bir süre için A4 aradığınız taze kan olabilir.

Yeni nesil Audi A4 fiyat listesi için tıklayın.

6- Sonuç

A4 o kadar rafine bir otomobil ki çok sevdiğimiz 1.4 TFSI’ı kötü gösteriyor. Fakat motor sesini görmezden geldiğinizde elinizde orta sınıfın görüp görebileceği en kaliteli otomobillerden biri geçiyor.

audi a4 1.4 tfsi audi a4 1.4 tfsi audi a4 1.4 tfsi audi a4 1.4 tfsi audi a4 1.4 tfsi audi a4 1.4 tfsi audi a4 1.4 tfsi audi a4 1.4 tfsi audi a4 1.4 tfsi audi a4 1.4 tfsi audi a4 1.4 tfsi audi a4 1.4 tfsi audi a4 1.4 tfsi