Ülkemizde vanlar çok sevilmiyor. Aslında bizim aile yapımıza en uygun araçlar olmaları bu durumu ironik hale getiriyor. Oysa ki çocuklarını evlenene kadar yanında tutan Türk ailelerinin her birinin bir van için yanıp tutuşuyor olması gerekirdi. Neyse ki crossoverlar vanların mezar taşını her geçen gün daha derine gömüyor da bu ilginç seçenekten kurtuluyoruz. Zafira bu yok olan sınıfın bir üyesi. Şimdiyse makyajlı haliyle karşımızda.

Bu nesil Opel tarafından Tourer gibi anlamsız bir ekle pazarlanıyordu. Görünen o ki makyajla birlikte bu ek de tarihe karışmış. Makyajda Zafira’nın burun tasarımı Astra’dan tanıdık zarif hatlara sahip olmuş. Arka kısımsa çok daha az değişmiş o kadar ki Opel, Zafira’nın arkadan çekilmiş bir fotoğrafını basın sitesine yükleme zahmetine bile girmemiş. İç mekandaki değişiklikler muhtemelen burun tasarımındakilerden daha etkili olacak. Çok düğmeli ve karmaşık kokpit tasarımı yerini büyük dokunmatik ekran üzerinden kumanda edilen yeni bir kokpit tasarımına bırakmış.

OpelZafira3

Zafira hala eski ve ağır altyapı üzerinde yükseldiği için motor ve şanzıman seçeneklerinde bir değişiklik yok. 1,6 litrelik dizel motor ve 1,4 litrelik benzinli muhtemelen varlığını bugünkü gibi sürdürmeye devam ediyor. Donanım listesindeki en önemli yenilikse AFL farların yerini alan adaptif LEd farlar.

Makyajlı Zafira’nın yıl sonu itibariyle piyasaya sunulması bekleniyor.

OpelZafira2 OpelZafira1