Mini yeni nesil modelleriyle hem eksiklerini kapatıyor hem de sürüye karışma riskini alıyor. Bunun son kanıtı Mini Clubman. Clubman’in en büyük yeniliği, görece kullanışsız ters yöne açılan tek arka kapı yerine 2 tane konvansiyonel arka kapıya sahip olması. Bagaj kapağıysa eskisi gibi iki parçalı. Artan kapı sayısıyla birlikte Clubman’in boyu da 4 metre civarından 4,25 metreye uzamış. Bu haliyle Clubman gelmiş geçmiş en büyük Mini modeli oluyor. Otomobilin 2,67 metrelik aks mesafesi de neredeyse kompakt sınıf ortalamalarında.

mini clubman

Clubman’in iç mekanı ilk bakışta küçük kardeşleriyle birebir aynı gibi görünse de aslında baştan aşağıya yeniden tasarlamış. Bu sayede daha oturaklı ve kaliteli bir iç mekan hissi yaratılmaya çalışılmış gibi. Otomobilin ilk fotoğraflara bakarsak arka koltukta sunulan alan oldukça iyi gibi görünüyor. 360 litrelik bagaj hacmi de kompakt sınıfla yarışabilir.

mini clubman

Clubman’in motor seçenekleri 1,5 litrelik benzinli ve 2,0 litrelik dizel ve benzinli motorlardan oluşuyor. 1,5 litrelik dizel motor şimdilik listede yer almıyor ama aslında kullanılmaması için bir neden yok. 1,5 litrelik benzinli motor 6 vitesli otomatik şanzımanla donatılabiliyor ve ürettiği 136 HP güç ve 220 Nm tork sayesinde Clubman’in 0/-100 km/s hızlanmayı 9,1 saniyede tamamlamasını sağlıyor.

İkinci nesil Mini Clubman’in Eylül ayında düzenlenecek Frankfurt Otomobil Fuarı sonrasında satışa sunulması bekleniyor.

mini clubman mini clubmanmini clubman