Malum dizellerin çevre koruma yasalarına uyması her geçen gün pahalanıyor ve bu da eski dostumuzun yavaş yavaş menzilimizden çıkmasına neden olacak. Fakat o günler hala biraz ileride ve dizel motorlar hala seviliyor. Hele bir de otomatik şanzımanla sunulursa tam bir çekim merkezi haline geliyor. Bu çekim merkezi artık Seat Arona ürün gamında da var.

1,6 litrelik hacimden 95 HP güç ve 250 Nm tork üreten TDI dizel motor, gücünü Arona’nın ön aksına 7 vitesli ve çift kavramalı DSG otomatikleştirilmiş manuel şanzıman üzerinden aktarıyor. Motorun maksimum torkunu 1500 d/d’dan itibaren üretiyor oluşu ve Arona’nın bu motor/şanzıman ikilisiyle boş ağırlığının 1245 kg’a (benzinli motora sahi versiyon 1135 kg) ulaşmasının etkilerini hafifletecektir. Sonuçta bu ikiliden vasat bir sürüş performansı tabii ki beklemiyoruz.

Peki bunun için ne ödemeniz gerekiyor? TDI ve DSG logolarına sahip bir Arona’nın Style isimli baz donanıma sahip versiyonu için 135 bin TL’lik fiyat belirlenmiş. Xcellence isimli üst donanım seçeneği içinse 153 bin TL’ye kadar çıkmanız gerekiyor. Bu rakamlar, TDI’ın TSI’dan yaklaşık olarak 20 bin TL kadar daha pahalı olduğu anlamına geliyor. fabrika verileri üzerinden bir hesap yapmaya kalksak bir yere varamayız (fabrika verilerine göre TDI’ın tüketimi: 4,1 litre/100 km ve TSI’ın tüketimi: 5,0 litre/100 km) ama tabii ki daha gerçekçi tahminlerde bulunabiliriz. Eğer TDI ile 100 km’de 5,5 litrelik tüketim verisi elde ettiğiniz ortamda TSI ile 7,4 litre tüketim elde etseniz makul bir sonuç olur. Yani iki motor arasında her 100 km’de yaklaşık 2 litrelik tüketim farkı oluşması mümkün. Böylece her 100 km’de 15 TL’den hesaplasak TDI için ödediğiniz 20 bin TL’yi 133.000 km’de çıkartmanız mümkün olacaktır. Tabii bu hesapta ikinci el değeri, bakım maliyetleri gibi etkenler yok, bunları da eklersek belki değeri yarıya düşürüp 60-70 bin aralığında bir noktayı hedefleyebiliriz. Anlayacağınız bugünlerde dizel motor tercihini yaparken iki kere düşünmeniz iyi olabilir. Bunun için bir veri daha istersiniz o da var; 1,0 litrelik TSI motoru tercih edip Xcellence donanım seviyesinin üzerine adaptif hız sabitlemeden 17 inç jantlara, ön park sensörleri ve geri görüş kamerasından ısıtmalı koltuklara kadar bir sürü donanımı aldığınızda bile TDI motorun Style donanım paketli versiyonuyla aynı fiyat seviyesine ulaşmamış oluyorsunuz.