Bu Toyota’nın bir modelini ikinci kez makyajladığı ilk olay değil. Kısa süre önce Avensis de ikinci makyajına tabi tutulmuş ve varlık süresini uzatmıştı. Avensis’te yapılan, zaten eskiden beri kötü olan orta sınıf mücadelesine devam edip etmeme kararını almak için zaman kazanmaya yönelik bir önlemdi. Yaris ise daha farklı. Anlaşılan küçük Toyota’nın ömrü beklediğimizden daha uzun olacak.

Makyajla Yaris tabii ki baştan yaratılmamış ama fark da dikkat çekecek kadar fazla. Ön ve arka tamponların yanında aydınlatma elemanları, jant seçenekleri ve karoser renkleri değiştirilmiş. İç mekanda görsel olarak pek değişiklik yok ama kullanılan malzemelerin kalitesi bir kere daha yükseltilmiş. Makyajda Yaris’in toplam 900 tane parçası değiştirilmiş ve bunun maliyeti de 90 milyon Euro olmuş.

Ne yazık ki güncel haliyle Yaris’in sorunu tamponlarının yeterince sportif olmaması değil. Daha derin sorunlara çare bulunması gerekli. Bu sorunlardan biri motor seçenekleriyle ilgili. Güncel ürün gamındaki 1,33 litrelik motor yerini 1,5 litrelik yeni bir motora bıraktı. Ürettiği 111 HP güç ya da 136 Nm torkla yerini aldığı motora göre küçük bir ilerleme gösteriyor olması şevk kırıcı ama Toyota’nın iddiasına göre motorun tepkileri ve esnekliği çok daha iyiymiş. Yeni motor Yaris’in 0-100 km/s hızlanmasını 0,8 saniye daha iyileştirmesini sağlarken 5. vitesteki 80-120 km/s hızlanma değeri 1 saniye iyileşmiş. Bütün bunların sonunda motorun hem daha düşük tüketim sağlaması ve yakın gelecekte devreye girecek olan ve gerçek yaşam emisyon normlarını (ve doğal olarak tüketim değerlerini) baz alacak olan Euro 6c normuna uygun olması sevindirici haberler. Yeni motor gelişmiş değişken supap zamanlama sistemi sayesinde Atkinson Çevrimi’yle Otto Çevrimi arasında geçiş yapabiliyor ve soğutmalı egzoz manifolduna sahip. Bu değişiklik dışında 3 silindirli ve 1,0 litre hacimli motor hibrit versiyonla birlikte varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Yaris’in ikinci önemli sorunu sürüş kalitesiyle ilgili. İlk makyaj bu konuda önemli bir ilerleme getirmişti, umarız bu da öyle olur. Yine Toyota’nın açıklamasına göre Yaris’in sürüşü artık çok daha sessiz ve titreşimsiz olacakmış. Ne yazık ki basın açıklamasında bu çok önemli konuyla ilgili yapılan açıklamalar yeni tamponlarla ilgili açıklamaların 10’da birinden bile daha az.

Makyajlı Toyota Yaris’in bahar aylarında satışa sunulması bekleniyor.