Önce en güçlü versiyonu tanıtmak pek otomotiv geleneklerine sığmıyor. Fakat Alfa yapar, onlar önce en güçlü versiyonu ondan aylar sonraysa standart versiyonu tanıtabilir. Giulia’nın standart versiyonlarını en güçlü versiyon olan QV’den sonra gelmesini açıklamak için daha iyi bir söylemimiz yok.

Detaylara geçmeden önce en yeni bilgiyi aktaralım. Giulia ülkemizde satışa sunuldu. Ne yazık ki en önemli rakipleri gibi küçük hacimli motorlara sahip değil ve fiyatı da bu nedenle bir hayli pahalı. 2,0 litrelik benzinli motorun 200 HP güç üreten versiyonuna sahip giriş seviyesi Giulia’nın satış fiyatı bile 320 bin TL olarak belirlenmiş. Orta sınıf bir sedan için hazır bu kadar yükselmişken daha iyisine giderim derseniz çok şanslısınız: Sadece 80 bin TL ek ödemeyle menünüzü Super’den Veloce’ye yükseltebiliyorsunuz. Böylece motor gücünüz 280 HP’ye yükselirken 4 tekerlekten çekiş sisteminiz de oluyor. Daha da giderim kim tutar beni derseniz o zaman limit gökyüzü: 510 HP güç üreten motoruyla Giulia QV tam 780 bin TL’lik etiketle sizi bekliyor. Dürüst olmak gerekirse bu rakamlar güç sınıfına göre çok da anormal değil. İlginç olan, Giulia’nın Alman triosundaki eşlenik modellerden daha pahalı olması. Hatta QV, BMW M3 ve Mercedes C63-63S modellerinden bile daha pahalı. Yani Alfa’ya bol şanslar. Peki Giulia buna değer mi?

Arkadan itişli bir sedan, gelecekte Alfa’nın izleyeceği ve BMW’yle Mercedes’in karşısında dik durmaya çalışacağı yolunun ilk işareti. Giulia, 4,63 metrelik uzunluğu ve 2,82 metrelik aks mesafesiyle tam da hedef odaklı görünüyor. Aslında bu riskli, çünkü Giulia premium hedeflerini ıskalarsa diğer rakiplerden bir hayli kısa boyu ve arkadan itişli altyapısıyla zor günler geçirebilir.

alfa romeo giulia 2016

İlk fotoğraflara bakmak iyi hissettiriyor. Dış tasarım beklendiği kadar sportif, hatta seksi. Bir sedanın ne kadar güzel olabileceğini Alfa Romeo daha önce bir kaç kez göstermişti ve 156 gibi efsanevi bir tasarımın doğduğu çizim masalarından daha kötüsünü de beklemiyorduk. İç mekan için de benzer bir tanımlama yapmak mümkün. İlk bakışta rakip olarak kendine seçtiği modellere göre bir eksiği yok gibi. Onlardan farklı olansa, damarlarında benzin akanlar tarafından ısırılma isteği uyandıracak tasarım detayları: Sürücüye dönük orta konsol, sade tasarım, mat alüminyum süslemeler, kısacık koluyla manuel şanzıman ve ibreleri yeri gösteren göstergeler. Açıkçası arka koltuk sırası için geniş ve ferah bir sunum beklemiyoruz ama sürüş pozisyonu 159’dan daha alçak olursa çok sevineceğiz.

alfa romeo giulia 2016

Motor seçenekleri ne yazık ki pek bize hitap etmiyor. Dizel motor isteyenler için 2,2 litrelik hacimden 180 HP güç üreten bir makine, benzinli de olur diyenlereyse 20 litrelik hacimden 200 HP güç üreten bir makine sunulacak. Alfa bu motorların yüksek performansını garantilemek adına karbon-fiberden güçlendirilmiş plastiğe kadar bir dizi farklı materyali Giulia üretimi için kullanmış. Son olarak, 1,6 litreden küçük motoru olmayınca onu daha az sevmeyeceğiz.

alfa romeo giulia 2016 alfa romeo giulia 2016 alfa romeo giulia 2016 alfa romeo giulia 2016 alfa romeo giulia 2016