Bundan bir kaş yıl önce BMQ ve Mercedes orta-üst sınıftaki modelleri 5 Serisi ve E Serisi’ne 1,6 litrelik benzinli motorlar yerleştirerek ilginç bir mücadele başlattı. Normal şartlar altında bu iki model makam aracı statüsünde yer alan ve standart kullanıcı kitlesiyle pek buluşmayan bir profile sahipti. Vergi avantajlı bu motorlar sonrasındaysa çok daha geniş kitleler gerçek anlamda zengin bir görüntü elde etmeye başladı. Bu ikilinin yeni nesillerde devam edep etmeyeceği konusunda bizim şüphelerimiz vardı ama anlaşılan iki üretici de bu baz motorları sevmiş. Önce Mercedes E Serisi’nin yeni neslinde E180’i satışa sundu, şimdi de BMW 520i ile ona cevap verdi.

Mercedes E180 fiyat bilgisi ve özellikleri için tıklayın.

520i ilginç bir şekilde artık BMW ürün gamından tamamen yok olma arifesindeki 1,6 litrelik benzinli motora sahip. Gerçi bu çok iyi karar çünkü nispeten daha yeni bir üretim olan 3 silindirli ve 1,5 litrelik hacimli benzinli motor kaba ve titreşimli çalışma karakteriyle 5 Serisi için kabus olabilirdi. 1,6 litrelik motorsa, sakin, güçlü ve sessiz olarak biliniyor. Yeni neslin teknik detayları açıklanmadı ama önceki nesilde 170 HP güç üreten motor 250 Nm’lik torkunu 1400 d/d’dan itibaren üreterek 1,7 tonluk 5 Serisi için makulden çok daha iyi bir çekiş gücü seviyesi sunuyordu. Bu bilinenlerin biraz daha hafif olan yeni nesille değişmesini beklemiyoruz. 520i, 8 vitesli otomatik şanzımanla sunulacak.

Eeee dediğinizi duyar gibiyiz. E’si 5 Serisi 1,6 litrelik vergi avantajlı motoru sayesinde sihirli bir şekilde ulaşılabilir hale gelmemiş. 273 bin TL’lik baz fiyatı M Sport paketle 288 bin TL’ye kadar çıkıyor. Tabii bunlar liste fiyatları. Bu da 5 Serisi sahibi olabilmek için muhtemelen en azından 300 bin TL’yi gözden çıkartmanız gerektiği anlamına geliyor.

BMW 520i fiyat listesi için tıklayın.

BMW 5 Serisi hakkında geniş silgi için tıklayın.