Kuzey Amerika pazarı Nissan X-Trail’i Rouge olarak tanıyor ve onlar makyajlı versiyonla bizden çok daha erken tanıştı. Şimdiyse bizim sıramız geldi. Detaylara geçmeden önceyse son durumu özetleyelim. Makyajlı Nissan X-Trail ülkemizde satışa sunuldu ve fiyatları da açıklandı. Öncelikle bahsedeceğimiz fiyatlar lansman için yapılan kampanyaya ait. Yani bir kaç ay içinde bir nebze yükselebilir. Makyajlı versiyonun baz versiyon Sky Pack adını taşıyan pakete sahip ve 1,6 litrelik dizel motoru manuel şanzımanla alırsanız fiyatı 162.500 TL olarak belirlenmiş. Aynı donanım listesini X-Tronic CVT otomatik şanzımanla tercih ederseniz 10 bin TL fark ödemeniz (172.500 TL) gerekiyor. Bose ses sistemi, deri döşemeler gibi donanımlara meraklıysanız bakmanız gereken donanım seviyesi Platinum ve bu seviyenin manuel şanzımanla başlangıcı bile 180.900 TL. Tıpkı Sky Pack gibi Platinum donanım seviyesinde de CVT şanzıman için 10 bin TL talep ediliyor ve fiyatı 190.900 TL‘ye ulaşıyor. ara çözüm olarak sunulan Design Pack isimli donanım seviyesi ise sadece otomatik şanzımanla sunuluyor ve fiyatı da manuel şanzımanlı Platinum donanım seviyesiyle aynı, yani 180.900 TL. Bu versiyon X-Trail’in altın noktası gibi çünkü hem Sky Pack’e göre daha havalı dış donanıma sahip hem de anahtarsız giriş gibi bir kaç kilit donanımla kullanıcısını mutlu edebilmeyi sağlayacak gibi görünüyor.

Makyajlı versiyonun teknik yenilikleri sınırlı ama görsel yenilikler pek öyle değil. Özellikle burun tasarımındaki değişim rahatça dikkat çekecek türden. Daha baskın ızgara tasarımı ve yeni tampon X-Trail’in bakışını bir hayli değiştirmiş. Arka tasarımdaki yenilikler daha zor farkedilecek türden.

İç mekanda alt kısmı düz bir direksiyon simidi hemen dikkat çekiyor. Bunun dışında koltuk katlama sistemi ve koltukların yapısında yapılan küçük değişikliklerle 5 koltuklu versiyonun bagaj hacmi 550 litreden 565 litreye yükselmiş.

X-Trail’in en ilgi çekici yeni donanımı ProPILOT olarak adlandırılan yarı otonom sürüş yardımcısı. Bu yardımcı otoyollarda direksiyon, gaz ve fren komutlarını üstlenebilecek ama muhtemelen sürücünün tam denetimine ihtiyaç duyacak. Anlayacağınız ellerinizi direksiyondan ayırmanız yine de mümkün olmayacak. İyi haber bunun için üzülmenize gerek yok çünkü bu donanım, en azından ilk etapta Türkiye’de sunulmuyor. X-Trail’in motor ve şanzıman seçeneklerinde herhangi bir değişiklik yok. 1,6 litrelik dizel motor 6 vitesli manuel ya da X-Tronic CVT otomatik şanzımanla sunulmaya devam edecek.