İlk nesil Ampera Opel’in Toyota Prius’a verdiği çok geç kalmış bir cevaptı. Aslında ilginç tarzından hibrit güç kaynağına kadar bir çok özelliği de Prius’un açtığı yolu takip ettiğini gösteriyordu. Şimdiyse ikinci neslin zamanı.

OpelAmpera-e005

Opel ilk neslin başarısının ardından kazanan takımı değiştirmemiş dersek bolca yalan söylemiş oluruz. Bunun yerine ilk neslin hiç bir fayda sağlamaması üzerine bambaşka bir yol izlenmiş. Eski nesil kompakt hatchback boyutlarında bir hibritken yeni nesil küçük sınıf van boyutlarında bir elektrikli. Zaten adındaki -e takısı da bu nedenle eklenmiş. Opel bu şehir elektriklisiyle ilgili henüz çok az bilgi paylaştı. 0-50 km/s hızlanmasını 3,2 saniyede tamamlıyormuş (heyecana gerek yok; ne yazık ki bu 0-100 km/s hızlanmasını 6,4 saniyede tamamlayacağı anlamına gelmiyor ama yine de oldukça hızlı) ve 150 km/s hıza ulaşabiliyormuş.

Neyse ki dünya yuvarlak ve kürenin öbür tarafında Ampera-e’nin bir ikizi var. Dahası Chevrolet Bolt EV’nin tüm teknik verileri ortada. Sıfırdan elektrikli olarak üretilmesinin veerdiği avantajlara sahip olan Bolt EV’nin 435 kg ağırlığa sahip 288 lityum-iyon pil hücresi gövdenin altına yerleştirilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 7 saniyenin altında tamamlaması için elektrik motoru 204 HP güç ve 360 Nm tork üretiyor. Bu değerler VW Golf GTI’la benzer.

Bolt EV ve dolayısıyla da Ampera-e ile ilgili en önemli veriyse menzilleri: GM’in iddiasına göre bu küçük şehirli 320 km’nin üzerinde menzile sahip olabilecek. Üstelik 240 V’luk gerilimle 2 saatte 80 km’lik menzil elde edilebiliyor. Hızlı şarj sistemi ise Bolt EV’yi 30 dakikada 140 km gidebilecek kadar şarj edebiliyor.

Opel Ampera-e Ekim ayı bayında düzenlenecek Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.

OpelAmpera-e003 OpelAmpera-e002 OpelAmpera-e004