VW ülkemizde altın çağını yaşıyor. Neredeyse her modeli yüksek talebe sahip ve yine neredeyse tüm modellerinde uzun bir teslimat sırası var. Hal böyle olunca modellerle ilgili haberler de önem kazanıyor. Örneğin Tiguan için gelen yeni motor seçenekleri.

Öncelikle hevesinizi erkenden kırmak için, yeni motorlar 2,0 litre hacimli. Fakat bu tamamen göz ardı edilmeleri için yeterli değil. Çünkü motorlardan biri 2,0 litrelik dizel motorun Passat’tan tanıdık çift turbo beslemeye sahip versiyonu. Bu motor 7 vitesli DSG ve 4 tekerlekten çekiş sistemi üzerinden yere 240 HP güç ve 500 Nm tork gönderiyor. Rakamları özümsemekte sorun yaşıyorsanız; 0-100 km/s hızlanmasını 6,5 saniyede tamamlayan bir kompakt crossoverdan bahsediyoruz. Bu değer Golf GTI ile aynı.

Laf Golf GTI’dan açılmışken, Tiguan’ın ikinci yeni motorunun kaynağının GTI olduğunu da atlamayalım. 2.0 TSI, tıpkı güçlü hatchbackte olduğu gibi Tiguan kaputu altında da 220 HP güç ve 350 Nm tork üretiyor. 4 tekerlekten çekişle sunulacak olan 2.0 TSI, Golf GTI’dan farklı olarak 6 yerine 7 vitesli bir DSG ile kullanılacak. Tiguan bu motorla da 0-100 km/s hızlanmasını 6,5 saniyede tamamlıyor.

Yeni motorların ülkemizde satışa sunulup sunulmayacağı belli değil ama Tiguan’a duyulan bitmek tükenmek bilmeyen talep düşünülünce neden olmasın demek gerekli.