Pikaplar, iri, ihtişamlı ve nispeten prestijli olarak kabul görüyor. Her geçen gün yeni bir pikap tanıtılıyor ve bu küçük pazardaki rekabet de gitgide büyüyor. Fakat bizim için değişmeyenler var. Örneğin Toyota Hilux’la VW Amarok arasındaki mücadele gibi. Bu ikili daha önce de karşılaşmıştı ama orada bir önceki nesil Hilux vardı. Şimdiyse rövanş zamanı ve Japon savaşçı kendinden hiç olmadığı kadar emin. Madem karşılaştırmanın adı önceden belliydi, o zaman bakalım Toyota Hilux ve VW Amarok arasındaki mücadelede kim geçer?

Kıssadan hisse

Eğer karşılaştırmanın tamamını okumaya üşeniyorsanız bu bölümümüz tam size göre. Detayları aşağıda görülebileceği üzere Toyota Hilux artan kalite hissi ve tavana vuran donanım listesiyle gerçek bir SUV alternatifi, buna karşılık VW Amarok daha canlı sürüşü ve tüketici dostu arazi donanımıyla öne çıkmaya devam ediyor.

toyota hilux mı vw amarok mu toyota hilux mı vw amarok mu

İç mekan

Pikaplar algı değişimi sırasında iç mekanlarında büyük değişikliğe gidiyor. Hilux bu değişimin en belirgin olduğu modellerden biri. Lake kaplamalar, alüminyum görünümlü plastikler, havalı detay süsleri ve büyük bir dokunmatik ekran, bir pikabın kabininde hissedilmesi beklenmeyecek denli yüksek kalite algısı sağlıyor. Rakibinin karşısında Amarok ise çok daha sıradan, çok daha ticari ve çok daha kamyonet hissettiriyor. Üstelik buradaki konuğumuz Exclusive isimli yeni bir donanım listesi ve nubuk-deri koltuklar ve daha kaliteli kaplamalar gibi donanımlara sahip.

Toyota Hilux: 9/10 VW Amarok: 7/10

toyota hilux mı vw amarok mu toyota hilux mı vw amarok mu

Ergonomi

Toyota’nın global ürünlerinde dağınık kumandalar artık olmazsa olmaz iç mekan özellikleri arasındadır ve Hilux da bu gerçeği değiştirmiyor. Klima kumandasının hemen yanındaki çekiş sistemi seçim düğmesi ya da koltuk ısıtma düğmesinin orta konsolun en altındaki yeri gibi kötü seçimler var ama bunlar hayatı zorlaştırmıyor. Amarok’ta ise Alman disiplini ve VW’nin binek modellerinden alışıldık yerleşimler söz konusu.

Toyota Hilux: 7/10 VW Amarok: 8/10

Yaşam ve yükleme alanı

İkisi de devasa boyutlara sahip ve ikisi de 1 tonu aşkın yükler taşıyabiliyor. Hal böyle olunca yükleme alanının genişliği değil bu alanı nasıl değerlendireceğiniz önem kazanıyor. Eğer ilk defa pikap sahibi olacaksanız; bu devasa yükleme alanı küçük yüklerin erişilmez bir noktada kalmasına neden olabilir. Dahası eğer kasayı bagaj gibi kullanmak için üzerini örtmeyi tercih ederseniz kasanın en dibine ulaşmak için esnek ve kirlenmekten hoşlanan bir yapıda olmalısınız. Benzer şekilde arka koltuklarda sunulan alan da son derece geniş ama dik koltuk sırtlıkları, dar kapılar ve yerden yüksek yapı nedeniyle bu koltuklar çok da kullanışlı değil. Buna karşın alan sunumu her iki araçta da tartışmasız oldukça iyi. Kasalara geri dönersek; Amarok’un kasasının 1,62 metrelik genişliği hala 1,54 metrelik genişlik sunan Hilux kasasından daha iyi.

Toyota Hilux: 8/10 VW Amarok: 9/10

toyota hilux mı vw amarok mu toyota hilux mı vw amarok mu

Motor ve şanzıman seçenekleri

Toyota Hilux’ta iki motor, iki çekiş sistemi ve iki şanzıman seçeneği sunuyor. Arkadan itişli, manuel şanzımanlı ve 150 HP üreten versiyon aynı zamanda 4 tekerlekten çekişle de alınabiliyor ama otomatik şanzıman şimdilik yok. 177 HP güç üreten 2,8 litrelik motora sahip versiyonsa sadece 6 vitesli otomatik şanzıman ve 4 tekerlekten çekişle alınabiliyor. Amarok’ta da durum farklı değil. 2,0 litrelik motorun tek turboyla 140 HP güç üreten ve çift turboyla da 180 HP güç üreten iki versiyonu bulunuyor. Otomatik şanzıman ya da 4 tekerlekten çekiş sistemi isteyenler 180 HP üreten versiyona mahkum. Aslında düşük güçlü versiyon giriş seviyesi dışında sunulmuyor bile. Bizim konuklarımız, güçlü motor, 4 tekerlekten çekiş ve otomatik şanzımana sahip versiyonlar. Toyota nesil değişimiyle birlikte elinde büyük bir avantajla geliyor. 2,8 litrelik yeni motor ve 6 vitesli yeni şanzıman oyunu değiştirebilir. Ne yazık ki durum tam olarak öyle değil. Toyota motoru 450 Nm’lik yüksek torkunu 1600 d/d’dan itibaren üretiyor ve bu değer VW motorunun 1750 d/d’da ürettiği 420 Nm’lik tork verisinden her açıdan daha iyi. Ne yazık ki Hilux yolda fazlasıyla yorgun hissettiriyor. Sanki gücünü göstermek yerine acil durumlar için saklıyormuş gibi ama o acil durumun ne zaman geleceği belirsiz. Amarok ise çok daha canlı ve gaz pedalı emirlerine çok daha iyi karşılıklar veriyor. Bu durumun tek açıklayıcısı VW’nin 8 vitesli şanzımanın yarattığı fark olabilir çünkü iki aracın ağırlık farkları da çok değil.

Toyota Hilux: 14/20 VW Amarok: 16/20

toyota hilux mı vw amarok mu toyota hilux mı vw amarok mu

Konfor, kullanım kolaylığı

Pikaplarda konfor devrimi Nissan tarafından yapıldı ve Navara çok kollu arka aksa sahip olarak piyasaya çıktı. Fakat buradaki ikilimiz bu devrimi yakalayabilmiş değil. Onun yerine yaprak yaylı arka aks kullanmaya devam ediyorlar. Neyse ki bu çok önemli bir sorun değil. Çünkü iki üretici de konfor konusuna fazlasıyla odaklanmış durumda ve bu kötü yapıyı daha iyi kullanmak için çok uğraşmışlar. Sonuçta hem Hilux hem de Amarok yaprak yaylarla elde edilebilecek kadar yüksek konfor sunuyor. Evet hala ön aksla arka aks darbelere farklı tepkiler veriyor, evet hala arka koltuklarda oturanlar dalgalı denizde mavi tur yapmış gibi hissediyor ama bütün bu efektler minimize edilmiş. Kullanım kolaylığı konusundaysa yazılacak çok şey yok. 5 metrenin üzerinde boya sahip bu devler şehre, bir gorilin şempanzelerin verdiği çay partisine uyduğu kadar uyuyor. Yepyeni bir model olarak Hilux’tan daha iyisini beklerdik ama ağır direksiyonu hiçbir şeyi kolaylaştırmıyor. Bu konuda VW’nin hala küçük de olsa avantajı var.

Toyota Hilux: 5/10 VW Amarok: 6/10

toyota hilux mı vw amarok mu toyota hilux mı vw amarok mu

Arazi kabiliyeti ve güvenlik

Toyota nesil değişiminde kimi özelliklere hiç dokunmamış. Bunlardan biri seçimlik 4 tekerlekten çekiş sistemi. Anlayacağınız Hilux normal şartlarda arkadan itişli olarak çalışıyor, eğer isterseniz kabindeki bir düğmeyi çevirip ön aksa da güç aktarımı sağlayabiliyorsunuz. VW ise otomatik şanzımanlı Amarok’ta tam zamanlı ve elektronik kontrollü bir 4 tekerlekten çekiş sistemi sunuyor. Bu sistem normal kullanıcılar için çok daha iyi. Seçimleri elektronik üstleniyor ve arka aks üzerindeki düşük ağırlığın neden olabileceği tutunma sorunlar hiç hissedilmiyor. Fakat VW’nin bile bu sistemi manuel şanzımanlı Amarok’ta sunmamasının nedenleri var. Öncelikle sistem fazlasıyla pahalı ve ağır şartlara dayanımı da seçimlik sistemler kadar yüksek değil. Sert bir araziye girdiğinizde Amarok’un elektroniği ne yapacağını tartmaya çalışırken Hilux tereddüt göstermeden yoluna devam edebiliyor. Güvenlik konusundaysa Hilux’un yol tutuş becerisinin sınıf atladığı görülüyor. Ne yazık ki bu atlayış onu rakibinin yanına ancak getirmiş.

Toyota Hilux: 7/10 VW Amarok: 6/10

Hilux002 P3027738

Fiyat ve donanım

Toyota solca Hilux satmaya kesin kararlı olduğu için iki aracın fiyatları arasında hissedilir bir fark var. Örneğin bu yazı yazıldığı sırada geçerli olan kampanyalı fiyatları dikkate alsak, Hilux’ın giriş seviyesiyle Amarok’un giriş seviyesi arasında 13 bin TL’lik fiyat farkı olduğunu görüyoruz. Buradaki konuklarımız olan Hilux Hi-Cruiser ve Amarok Exclusive arasındaki fiyat farkı da bundan çok farklı değil.

Güncel fiyat bilgileri;

Toyota Hilux fiyat listesi için tıklayınız

VW Amarok fiyat listesi için tıklayınız

Toyota Hilux: 16/20 VW Amarok: 12/20

Sonuç:

Toyota Hilux elinde tuttuğu altın fırsatı yeterince iyi kullanamamış. Kalite açısından aldığı yol oldukça yüksek ama pikapların değişen pazarı ve tüketicileri dikkate alındığında eski nesil çözümleri o kadar da etkileyici değil. Sonuçta Amarok’un 2 puan önünde bu karşılaştırmayı tamamladı ama galibiyeti aslında aşırı saldırgan fiyat listesine borçlu.

Toyota Hilux: 66/100 VW Amarok: 64/100

 

Hilux004 toyota hilux mı vw amarok mu toyota hilux mı vw amarok mu toyota hilux mı vw amarok mu