Kompakt sınıftaki rekabet gerçek anlamda ortada. Çünkü sedanlarda filo satışları net sonuçlar belirlerken hatchbackler arasında burun farkıyla geçen savaşlar mevcut. Hal böyle olunca da eskimek bir modelin başına gelebilecek en büyük sorun oluyor. Citroen v Toyota bu nedenle C4 ve Auris’i makyajlayarak güne uydurmuş. Tabii ikisi de makaj olarak adlandırılsa da yapılan değişiklerin çapı çok farklı. Citroen küçük yenilemeler ve yeni motor/şanzıman seçenekleriyle yetinirken Toyota neredeyse Auris’i baştan yaratmış. Anlayacağınız üründen memnun olan Citroen eksiklerini gideren Toyota olmuş. Peki sonuçta ikili arasındaki mücadelede kim geçer?

Kıssadan hisse

Eğer karşılaştırmanın tamamını okumaya üşeniyorsanız bu yeni bölümümüz tam size göre. Detayları aşağıda görülebileceği üzere Citroen C4 özellikle motor ve şanzıman seçenekleri konusunda öne geçiyor. 1,2 litrelik yeni benzinli beklediğimizden daha gürültülü, daha savurgan ve daha kaba ama 6 vitesli otomatik şanzımanla uyumu çok iyi ve çekiş gücü de çok yüksek. Auris’in 1,6 litrelik atmosferik motoru ve CVT şanzımanı ise bilindik şekilde ağırkanlı ama tasarruf potansiyeli yüksek bir makine. İki otomobilin sürüş özellikleri karşılaştırmasınaysa Auris’in makyajı damga vuruyor. Yol gürültüsü azaltılmış ve süspansiyon sisteminin kısa darbelere verdiği tepkiler iyileştirilmiş. Sonuçta Auris’in sürüşü sallantılı ve gürültülü C4’ün yanında bir nesil yeni gibi hissettiriyor. İç mekan veya yaşam alanı konusundaysa kazanan yok, iki otomobil de sınıf standartlarını yerine getiriyor. Eğer malzeme kalitesi takıntınız varsa C4 size Auris’ten daha çok sevindirebilir. Sonuç mu, sayfanın en altında.

citroen c4 mü toyota auris mi citroen c4 mü toyota auris mi

İç mekan

Citroen C4’ün kokpiti bundan 4-5 yıl öncesinin gereklerini yerine getirmeye odaklanmış ama Citroen’in yerinde müdahaleleriyle zamana da direnmeyi başarmış bir yapı. Dokunmatik ekranıyla modern, direksiyon siperliğinden uzanan orta konsoluylaysa klasik. Düğmelerin yerleşimi ve malzeme kalitesi iyi. Auris kokpitiyse makyaj sonrasında günümüze çok daha uygun bir hale geldi. Dokunmatik düğmeler ve ekranın yanında malzemelerin kalitesi de arttırıldı. Ne yazık ki serpiştirilen lake kaplamalar malzeme kalitesinin hala sınıf ortalamasının alt sınırında olduğu gerçeğini değiştiremiyor.

Citroen C4: 7/10 Toyota Auris6/10

citroen c4 mü toyota auris mi citroen c4 mü toyota auris mi

 

Kullanım kolaylığı

Citroen’in direksiyonunun sol tarafındaki düğmeler benzersiz şekilde rahat kullanılıyor. Bunun dışında havalandırmanın dokunmatik ekrana dahil edilmemesi iyi bir tercih ve saklama gözlerinin çokluğu da bu tabloyu taçlandırıyor. Dijital ve analog göstergelerden oluşan gösterge tablosu ise biraz daha farklı. Aydınlatma rengi değiştirilebilen tablodaki analog verileri okumak zor. Ayrıca devir göstergesini takip etmek için de dikkatlice bakmanız gerekli. Kaçınızın rahatını bozacaktır bilmiyoruz ama direksiyon üzerindeki düğmelerin genişliği yüzünden kornaya basmak için de çok uzun parmaklara ihtiyacınız olacak. Auris kokpitinde rahat etmek için modern çağa uyumu yakalamış olmanız gerekli. Ekranın etrafındaki düğmeler de dokunmatik ve çok az sayıdaki benzerine göre kullanımları rahat. Bunun dışında cam ve ayna kumandalarını aydınlatılmaması Auris kokpitindeki en önemli eksiklik.

Citroen C4: 7/10 Toyota Auris7/10

citroen c4 mü toyota auris mi citroen c4 mü toyota auris mi

 

Yaşam ve yükleme alanı

Eğer teknik veri tablolarını incelerseniz iki aracın birbiriyle akraba olduğunu düşünebilirsiniz. İkisinin de boyu 4,33 metre. Aks mesafelerindeyse de C4’ün 2608 mm’sine Auris 2600 mm ile karşılık veriyor. C4 2 cm daha geniş ama bunun da ciddi bir fark yarattığını söylemek zor. Anlayacağınız iç mekan yaşam alanları konusunda büyük oranda eşitlik söz konusu. Subjektif karşılaştırmada Auris’in ferahlık algısının biraz daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat aradaki gerçek bir farktan bahsetmek zor. Citroen’in yumuşak koltuk dolguları uzun yolculuklarda yorucu olabilir. C4’ün 380 litrelik bagaj hacmine karşın Auris’in 360 litrelik bagaj hacmi var.

Citroen C4: 8/10 Toyota Auris8/10

citroen c4 mü toyota auris mi citroen c4 mü toyota auris mi citroen c4 mü toyota auris mi citroen c4 mü toyota auris mi

 

Motor ve şanzıman seçenekleri

Aslında Toyota bu bölümde de büyük bir atılım yaptı ama nedendir bilinmez biz Türkiye’de bu atılımı en azında bu yazı yazıldığında yaşayamıyorduk. 1,33 litrelik ve 1,6 litrelik atmosferik motorlara 1,4 litrelik dizel motor eşlik ediyor ve tüm bu motorların ortak eksiği zayıflıkları. 1,2 litrelik yeni benzinli ve 1,6 litrelik yeni dizel bu tabloyu değiştirebilir ama ne zaman belli değil. 1,6 litrelik benzinli motor, CVT şanzımanla sunuluyor. Bu şanzımanın motorla uyumu üst düzeyde, neredeyse motorun bir organı gibi hareket ediyor. Fakat atmosferik besleme nedeniyle 160 Nm’lik tork verisi 4400 d/d’da üretiliyor ve bu ana kadar da keskin bir cansızlık söz konusu. Eğer trafiğe uyumlu gitmeye çalışırsanız tüketim 10 litre/100 km’nin üzerine yükseliyor, tüketimi 7,8 litre/100 km gibi nispeten düşük rakamlarda tutmak içinse direksiyon başında yapacak başka işler bulacak kadar yavaş gitmeniz gerekiyor. Şaka bir yana kendi klasmanında çok başarılı olsa da bu motorun devri ne yazık ki kapandı. Citroen ise zaten güçlü olan motor yelpazesini turbo beslemeli 1,2 litrelik benzinli ve ETG6 otomatikleştirilmiş manuel (yarı otomatik ya da robotize) yerine kullanılmaya başlanan EAT6 otomatik şanzımanla daha da güçlendirdi. Yeni şanzıman dizel motorla da yeni benzinliyle de çok iyi uyum gösteriyor ve sarsıntısız ve hızlı geçişleriyle övgü alıyor. 1,2 litrelik 3 silindirli benzinli motor 130 HP güç ve 230 Nm tork üretiyor, üstelik maksimum torkunu sadece 1750 d/d’dan itibaren ön aksa göndermeye başarıyor. Motorun sesi gür, çalışma karakteri de biraz kaba. Aslında aynı motor Peugeot 308’in kaputu altında çok daha elit hissettiriyor ama bu da nesil farkının sonucu olsa gerek. Motorun doğal olarak yüksek torku sayesinde çok sakin gaz emirleriyle bile akıcı bir sürüş elde edebiliyorsunuz ve bu da tüketimin 6,7 litre/100 km gibi değerlerde kalabilmesini sağlıyor.

Citroen C4: 16/20 Toyota Auris10/20

citroen c4 mü toyota auris mi citroen c4 mü toyota auris mi

 

Konfor

C4’ün süspansiyon sistemi hem sallantılı hem de sert olmayı başarabiliyor. Hızlanma ve frende karoser öne-arkaya yığılırken, küt darbelerde akslar yerinden oynuyormuş gibi sesler ve sarsıntılar hissediliyor. Normal şartlarda kabindeki gürültü seviyesini az olarak tanımlardık ama 1,2 litrelik motorun homurtuları bunu da değiştirmiş. Motor sesi her hızda duyulabiliyor. Auris ise makyaj sonrasında elde ettiği başarılı izolasyonuyla etkileyici. Buna motorun sessizliği, CVT şanzımanın motor devrini düşük tutması ve süspansiyon sisteminin sessizliği eklenince tablo daha da etkileyici hale geliyor.

Citroen C4: 5/10 Toyota Auris8/10

Yol tutuş ve güvenlik

Yol tutuş iki modelin de iddialı olduğu bir konu değil. İkisi de çizginin güvenlik kısmında kalma taraftarı ve bu konuda da üzerlerine düşeni yapıyorlar. C4’ün direksiyonu hissizlik konusunda Auris’i burun farkıyla geride bırakıyor ama ikisi de park manevralarındaki yumuşaklıklarıyla hayatı kolaylaştırıyor. Citroen’in ön, yan ve perde havayastıklarına Toyota fazladan diz havayastığını da standart olarak sunarak cevap veriyor. Bunun dışında güncel aktif güvenlik yardımcıları bu eski topraklarda bulunmuyor.

Citroen C4: 7/10 Toyota Auris7/10

Fiyat ve donanım

Auris’e motor bölümünde puan kaybettiren zayıflık fiyat bölümünde uygun fiyatlar olarak geri dönüyor ve puan kazandırıyor. Auris ve C4’ün başlangıç fiyatlarının arasında adeta bir uçurum var. Dürüst olmak gerekirse 1,33 litrelik benzinli motora sahip bir Auris ve 1,6 litrelik dizel motora sahip bir C4 hiçbir evrende rakip değildir ama giriş fiyatlarına bakınca çıkan tablo böyle. Citroen dizel motorlarıyla çok başarılı satış rakamları elde ediyor ve bu nedenle de benzinli motoru sadece otomatik şanzımanla sunuyor. Donanım konusundaysa ikilinin yolları benzer. Eğer bütçeniz genişse anahtarsız girişten cam tavana kadar bir dizi donanım satın alabiliyorsunuz.

Güncel fiyat bilgileri;

Citroen C4 fiyat listesi için tıklayınız

Toyota Auris fiyat listesi için tıklayınız

Citroen C4: 11/20 Toyota Auris17/20

Sonuç:

Motor seçenekleri konusunda büyük bir baskınlığa sahip olsa da Citroen C4 özellikle sürüşünde hissedilen önemli eksiklere sahip. Toyota ise Auris’i makyajla bu kadar geliştirebilmesi konusunda övünebilir. Muhtemelen 1,2 litrelik benzinli ve 1,6 litrelik dizel motorlar satılmaya başlanınca aradaki fark daha da belirginleşecektir.

Citroen C4: 61/100 Toyota Auris63/10

citroen c4 mü toyota auris mi citroen c4 mü toyota auris mi citroen c4 mü toyota auris mi citroen c4 mü toyota auris mi citroen c4 mü toyota auris mi citroen c4 mü toyota auris mi citroen c4 mü toyota auris mi citroen c4 mü toyota auris mi