Japon üreticilerin özellikle Avrupa pazarının trendlerini takip etmemek konusunda özel bir özene sahip oldukları ortada. Onlar diğer pazarlardaki başarılarının eski kıtada da başarı getirmesini umuyor ama bu konuda pek ilerleme kaydettikleri yok. Belki bu nedenle son dönemde ilginç eksik doldurmalarla karşılaşıyoruz. Örneğin yıllarca dizel motora karşı çıkan Honda, 1,6 litrelik yeni bir dizel motor geliştirdi ve bu motoru sadece Civic’te değil bir de CR-V’de kullandı. Peki Civic bu motorla kompakt sınıf hatcback arenasındaki konumunu nasıl değiştirdi? Bunu görebilmek için Civic’in karşısına Toyota Auris’i çıkarttık. Peki bu ikili arasndaki mücadelede kim geçer?

honda civic toyota auris dizel motor

İç mekan

İkilinin dış tasarımlarında ciddi ayrılık göstermesi iç mekanlar konusunda da aynı durumun devamı beklentisi oluşturuyor. Zaten durum da bundan faklı değil. Honda tıpkı dışarıda olduğu gibi içeride de farklılıklar taşıyan bir yapıya sahip. Eskiden bu yapı için yenilikçi derdik ama önceki nesilde de kullanılan tasarım öğeleri artık yenilikçi olmak için fazlasıyla eski. Fakat bu sayede tüm bu farklı seçimlere karşı artık alışkanlık geliştirdiğimizi ve farklılıkların kullanım zorluğuna dönüşmesinin engellendiğini de söyleyebiliriz. İki katlı gösterge tablosu ve sürücüyü çevreleyen kokpit çekici bir yaşam alanı yaratıyor. Malzeme kalitesi ve işçilikte göze batan sorunlar yok.  Auris’te ise Toyota’nın daha alışılmış tercihler yaptığı dikkat çekiyor. Baz versiyonlarda sunulan 3 kadranlı gösterge tablosunda büyük hız göstergesi dikkat çekiyor. Kokpitte ise dik yapının neden olduğu kötü alan hissi farkedilen ilk özellik oluyor. Malzeme kalitesi rakibinin gerisinde kalsa da sınıf ortalamalarında. İşçilik anlamında ciddi sorunları olmayan kokpit, yapısı nedeniyle ön koltuk yolcularının önünde bir duvar gibi duruyor. İşin özünde, Auris’in kokpitinde ne nefret edeceğiniz ne de aşık olacağınız unsurlar bulmak imkansızken, Honda’nın kokpitini seven kadar sevmeyenler de olacaktır.

Honda Civic: 7/10 Toyota Auris: 6/10

honda civic toyota auris dizel motor

honda civic toyota auris dizel motor

Ergonomi

Honda’nın ilginç seçimlerinin ciddi ergonomi sorunları yaratma potansiyeli var. Fakat durum bunun tam tersi. Düğmelerin büyüklüğü kullanımı kolaylaştırıyor ve son dönemde moda olan büyük dokunmatik ekran ya da merkezi kumanda birimi olmadan da yeterince pratik bir kumanda ağı oluşturulmuş. Hız göstergesinin yüksek yapısı sabit hızlı sürüşlerde takibini kolaylaştırıyor. Hatta bu yerleşim için head-up göstergeler kadar kullanışlı olduğu bile söylenebilir. Ayrıca vites kolunun yüksek yerleşimi de fazladan puanı Civic’in hanesine yazdırıyor. Auris bu başarılı yapıya bilindik özelliklerle cevap veriyor. Kokpitte ergonomi sorunu yok, kafa karıştırıcı özellik yok. Dokunmatik ekranlı müzik sistemi olan versiyonlar da baz donanıma sahip versiyonlar da yeterince kullanışlı. USB bağlantı kablosunun yeri kötü seçilmiş ve ilk kez kullanacakların bir hayli araması gerekiyor. Bu konuda Civic de kol dayanağının altındaki bağlantı noktasıyla daha iyisini sunamıyor ama en azından bir uzatma kablosu ili kullanım basitleştirilmiş. Civic’in çapraz geri görüşü neredeyse tamamen kapalı. Auris bu konuda kötünün iyisi konumunu alıyor ve bu konumunu neredeyse tüm kompakt hatchbacklerle paylaşıyor.

Honda Civic: 7/10 Toyota Auris: 7/10

honda civic toyota auris dizel motor honda civic toyota auris dizel motor

Yaşam ve yükleme alanı

Kompakt hatchback boy ortalamalarına farklı bir bakış getirmeyen iki modelden yine kompakt hatchback ortalamalarında iç mekanlar geliyor. Ön koltuklar oldukça rahat, arka koltuklarsa ne geniş ne de dar alan sunmuyor. Civic’in arka kapısı daha dar ve kapı kolunun C sütununa gizlenmiş olması da kullanımı zorlaştırmaktan başka işe yaramıyor. Ayrıca yine Civic yüksek cam çizgisiyle arka koltuk yolcularına daha kötü alan hissi sunuyor. Auris’in bilindikleri yapma özelliği burada da devrede. Baş mesafesi konusunda rakibinden 3 cm daha iyi bir değere sahip olması Auris’in avantajı. Bunun yanında Civic pratiklik konusunda çok iyi silahlanmış. Tıpkı Jazz’da olduğu gibi minderleri yukarıya kaldırarak büyük bir yükleme alanı elde etmek mümkün. Ayrıca sırtlığı yatırıp 407 litrelik bagajı daha da genişletmek de mümkün. Auris 353 litrelik hacim sunuyor ve onun da koltuk sırtlığını yatırarak yükleme alanını genişletmek mümkün.

Honda Civic: 8/10 Toyota Auris: 7/10

honda civic toyota auris dizel motor honda civic toyota auris dizel motor honda civic toyota auris dizel motor honda civic toyota auris dizel motor

Motor ve şanzıman seçenekleri

Bu disiplinde baş rolü Auris kapıyor. 1,3 litrelik benzinli, 1,6 litrelik benzinli ve 1,4 litrelik dizel motorların yanında dizel ve büyük benzinli motorda otomatik şanzıman opsiyonu da sunuluyor. 1,3 litrelik baz motor makul çekişiyle daha çok şehir hızlarında tatmin edici olabiliyor. 1,6 litrelik benzinli motorun çekiş gücü yüksek ve sürekli değişken oranlı CVT şanzıman da türünün en işi örneklerinden birisi. Ne yazık ki bu motor/şanzıman kombinasyonunun yakıt tüketimi biraz yüksek. Bu sorunla yüzleşmek istemeyenler için 1,4 litrelik dizel motor sunuluyor. Alüminyum bloklu motor, uzun yıllardır kullanılıyor ve bu arada etkileyiciliğinden hiçbir şey kaybetmedi. 5000 d/d’ya çıkmaktan korkmuyor ve bu sırada bile sakinliğinden ödün vermiyor. Motorun gücü devir bandına çok iyi dağıtılmış ama küçük hacmi nedeniyle ne yazık ki sınırlı çekiş gücü sunabiliyor. Bu da rakiplerinin oldukça gerisinde. 90 HP güç ve 205 Nm tork, 1,3 tona yakın ağırlık karşısında ancak yeterli olabiliyor. Civic’in 1,6 litrelik motoru, rakibinden 30 HP daha fazla güç ve 95 Nm daha fazla tork (120 HP güç, 300 Nm tork) üretiyor. Motorun rolantinin hemen üzerinde bile yeterince canlı olması büyük başarı. Motorun canlılığı ve çekiş gücü gerçekten şaşırtıcı. Civic hızlanırken nefesi hiç bitmeyecek gibi hissettiriyor. Bu sırada hafif kemikli, kısa yollu ve değişimler sırasında metalik sesler üreterek sportif beklentileri okşayan şanzıman da sürücünün keyfine keyif katıyor. Geçişleri rahat bir şanzımana sahip Auris’le hızlanmak çok hırslı olmamayı gerektirirken Civic’te neredeyse GTI tadı almak mümkün. Civic’un bu başarılı dizel motor haricinde bir de 1,4 litrelik baz motoru var ama 100 HP güç ve 127 Nm tork üreten bu motordan düşük baz fiyattan başka bir şey beklemek haksızlık olur. Bu motora sahip bir Civic kullanmadığımız için bu disiplinin puanları doğrudan dizel motorlar üzerinden geliyor.

Honda Civic: 17/20 Toyota Auris: 13/20

honda civic toyota auris dizel motor honda civic toyota auris dizel motor

Konfor, kullanım kolaylığı

Konfor konusunda Auris’in bir adım önde olmasını bekliyorduk ve gerçekten de Auris önde. Fakat fark bir adımdan bile daha az. Toyota daha iyi darbe emen bir süspansiyon sistemi geliştirmeyi başarmış ama Civic’te de eskinin tahta gibi sert süspansiyon ayarlarından daha iyisi sunuluyor. Darbeler sönümlenmiyor ama başarıyla filtreleniyor ve sonuçta kabinde huzur ortamı sarsılmadan yolculuk edilebiliyor. İkilinin ses izolasyonu konusunda sınıflarının çıta yüksekliğini belirlemediğini söylemeliyiz. Lastik sesleri konusunda özellikle Toyota büyük ilerleme kaydetmiş ama dışarıdan gelen sesler konusunda iki üreticinin de hala alacağı yol var. Kullanım kolaylığı konusundaysa Auris bilinenden şaşmayan yapısıyla öne çıkıyor. Bu otomobili kullanmak için temel kullanım bilgisi yeterli oluyor. Civic’teyse biraz daha hazırlıklı olmanız gerekebiliyor. Kimi yolcular gizlenmiş arka kapı kollarını farketmeyip arka koltuklara ön kapılardan geçmeye çalışabiliyor. Genel görüş açısı darlığı da Civic’i kullanırken biraz daha fazla özen göstermenizi gerektiriyor.

Honda Civic: 5/10 Toyota Auris: 7/10

honda civic toyota auris dizel motor

Yol tutuş ve güvenlik

Konfordan kaybeden yol tutuşta toplar. Genel kanı bu karşılaştırmada bozulmuyor. Civic sert süspansiyon ve direkt direksiyon sistemiyle oldukça keyifli ve güvenli sürüş özellikleri sergiliyor. Yüksek torka karşın ön tekerleklerin patinaja düşme eğilimlerinin düşüklüğü de büyük bir başarı. Benzer şekilde torkun yönlendirmeye etkisi de oldukça az. Civic yine de zorlandığında önden kayma eğilimine giriyor ama bu can sıkıcı düzeyde bir eğilim değil. Auris ise iyi direksiyon sistemini ağırkanlı süspansiyon sistemiyle birlikte sunuyor. Sonuçta virajlarda güvenli ama heves vermeyen bir yapı ortaya çıkartılmış. İki model de EuroNCAP testlerinden oldukça iyi skorlarla 5’er yıldız almış ve her ikisi de bolca havayastığıyla birlikte ESP’yi standart donanım listesinde sunuyor. Ne yazık ki aktif güvenlik donanımları konusunda aynı başarıya sahip değiller.

Honda Civic: 7/10 Toyota Auris: 6/10

Fiyat ve donanım

Toyota auris için farklı talepleri karşılayacak farklı donanım listeleri hazırlamış ve bu sayede fiyat ve donanım yelpazesi oldukça geniş. Bunu açmak için fiyatların Civic’in başlangıç fiyatının neredeyse 10 bin TL altından başlayıp Civic’in en pahalı versiyonunun neredeyse 10 bin TL üzerinde bittiğini söylemek yeterli olabilir. İki modelde de farklı aksesuarlarla dış ve iç görümünü değiştirmek mümkün. Bunun dışında Auris’i, otomatik park sistemi ve dizel motorla otomatikleştirilmiş manuel ve 1,6 litrelik benzinli motorla da CVT otomatik şanzımanla donatmak mümkün. Bu seçeneklerin hiçbiri Civic’te sunulmuyor.

Güncel fiyat bilgileri;

Honda Civic fiyat listesi için tıklayınız

Toyota Auris fiyat listesi için tıklayınız

Honda Civic: 13/20 Toyota Auris: 16/20

honda civic toyota auris dizel motor honda civic toyota auris dizel motor

Sonuç:

Öncelikle bu karşılaştırmanın diğer karşılaştırmalarımızdan biraz daha farklı olduğunu belirtelim. Normalde model bazında karşılaştırmalar yapıyoruz ama burada dizel motorlar ve manuel şanzımanlar özeline inmemiz gerekti. Böyle olunca da Civic 1,6 litrelik motorunun başarısıyla öne çıkan model oldu. Eğer Auris küçük motorunun eksiklerini fiyat listesindeki avantajıyla kapatsaydı durum farklı olabilirdi. Bunun yanında ileride BMW’den alınan 1,6 litrelik dizel motoru Auris’in kaputu altında görebileceğiz ve o zaman muhtemelen bu karşılaştırmanın kazananı değişecektir.

Honda Civic: 64/100 Toyota Auris: 62/100

honda civic toyota auris dizel motor honda civic toyota auris dizel motor