İki tür konsept otomobil vardır: Birincisi tamamen hayal olan ama üzerinde gelecekte kullanılacak teknikleri barındıranlar ikincisiyse gelecek modeller hakkında ipucundan fazlasını verenler. Örneğin BMW ve Honda’nın konseptleri bir kaç yıl içinde banttan inecek üretim versiyonlarının süslenmiş halleri oluyor. Öbür taraftan Mercedes’in kimi konseptleri tamamen hayal ürünü tasarımların altında geliştirme aşamasındaki teknik detayları barındırıyor. Citroen’in Paris otomobil Fuarı için hazırladığı CXperience bu ikisinin birleşimi gibi.

CXperience’ın boyutları orta sınıfın üst sınırına işaret ediyor. Boyu 4,85 metre ve aks mesafesi de 3 metre. Fakat 1,37 metrelik yüksekliği ve 2 metrelik genişlik gerçek hayata yansıtılabilecek boyutlar değil.

CXperience muhtemelen artık ömrünün sonbaharındaki C5’in gelecek nesline ilk bakışımız. Tabii bu noktada Citroen’in orta sınıfa bu kadar radikal bir tasarımla girmesini beklemiyoruz. Bunun yerine girintilerinden biraz daha kurtulmuş ve daha rahat kabul edilebilir bir tasarımın benimsenmesi bekleniyor.

CXperience’in güç kaynağı umut verici. Benzinli motora sahip bir hibrit yapı 250-300 HP arasında güç üretebilecek. Güç aktarımı, içten yanmalı motorla elektrikli motor arasında konumlu 8 vitesli otomatik şanzıman üzerinden yapılıyor. Aracın elektrikli menzili 60 km civarında olacak.

CitroenCXperience002 CitroenCXperience001 CitroenCXperience006 CitroenCXperience005 CitroenCXperience004 CitroenCXperience003