Ticari araçların değeri asla azalmıyor ama tasarımlarına verilen önem de hem ikinci planda. Sonuçta bu araçlar sahiplerinin tarzlarına değil cüzdanlarına hizmet ediyor ve bunun için de güzel görünmeleri gerekmiyor. Bu nedenle Ford’un Custom ailesin uyguladığı makyajda estetik dokunuşları az tutarken teknik değişiklikler konusunda cömert davranması rahatça anlaşılabilirdi. Ama durum böyle değil. Custom’ın görüntüsü de bir hayli değişmiş. Özellikle yeni ızgara makyajlı versiyonların kolayca tanınmasını sağlayacak. Yeni LED gündüz farları en azından Tourneo versiyonlarında standart olarak sunulacak ve isteyenler xenon farları da sipariş edebilecek.

İç mekanda da önemli yenilikler var. Opsiyon listesine 8 inçlik bir multimedya ekranı ve Ford’un son arayüzü SYNC 3 eklenmiş. Aracın tüm kaplamaları yenilenmiş, kokpit, koltuklar ve koltuk sırtlarındaki plastik bölümler de buna dahil. Üst versiyonlarda 10 çıkışlı müzik sistemi ve arka kısım için gürültü engelleme sistemi (hoparlörlerden gürültünün aksi frekansta sesler vererek gürültünün algılanmasını engelleyen sistem; noise cancelling) gibi donanımlar da alınabilecek.

Ford Custom’ın motorlarını da yeniliyor. 2,2 litrelik dizel motor yerini, yeni geliştirilen 2,0 litrelik EcoBlue dizel motora bırakıyor. Yeni motor 105 HP, 130 HP ve 170 HP güç üreten versiyonlara sahip olacak. Selefine göre yüzde 13’e kadar düşük yakıt tüketimine sahip olduğu iddia edilen yeni motorlar, kimi güç versiyonlarında 6 vitesli SelectShift otomatik şanzımanla da alınabilecek. Ayrıca üst donanıma sahip versiyonlarda arka aksta havalı süspansiyon sistemi de alınabilecek.

Makyajlı Custom versiyonlarının yıl sonuna doğru piyasaya sunulması bekleniyor.