Malum devir crossover devri ve bu araçlar da yerden yüksek olmakla yetiniyor. Gerçek bir arazi aracı olmanın en temel gereği olan 4 tekerlekten çekiş sistemleriyse kimi modellerde ancak üst versiyonlarda alınabilirken kimi modellerdeyse hiç yok. Peugeot 3008 4 tekerlekten çekiş sistemine hiç sahip olmayanlardan. Bu eksikliği doldurma göreviyse eskiden olduğu gibi Grip Control isimli çekiş kontrol sistemine verilmiş. Peki bu donanım ne kadar güçlü?

1- Nedir?

Temel olarak çekişi optimize eden bir yazılım. Normal şartlarda çekiş kontrol sisteminin temel görevi lastiklerin boşa dönmesini yani patinaj çekmesini engellemektir. Grip Control ise lastiklerin belirlenen zemin şartlarına göre bir miktar patinaj yapmasını ve bu sırada sağ ve sol lastiğin de uyumlu olmasını sağlıyor. Yani hem uygun güç akışına izin veriyor hem de kilitli diferansiyel etkisi yapıyor. Sistemin, kar, çamur ve kum olmak üzere 3 farklı modu var. Bu modlardan örneğin kar seçiliyse, güç akışı lastiğin patinajla karı kazıp tutunacak zemin bulmasına izin verecek şekilde ayarlanıyor.

2- İyi çalışıyor mu?

Öncelikle 3008 arazi aracı olma iddiasında değil, Grip Control de onu sihirli bir şekilde engelleri aşırma iddiasında değil. Sadece tutunmanın zorlaştığı zeminlerde bir nebze daha iyi ilerleme kabiliyeti sunuyor. Bunu denemek için insanlık için kısa bizim içinse devasa toprak bir yokuşta denemeler yaptık. Yokuşun zorluğu zeminin üzgün olmaması nedeniyle ön tekerleklerin tutunmasını bozmasıydı. Normal modda yokuşu çıkarken yaşananlar şöyle gelişti: Engebeler nedeniyle lastiklerin tutunması bozuldukça patinaj oluşuyor ve ESP de hemen gücü kesiyor. Sonuç olarak yokuşun ortasında 3008 ilerleyemeyerek kaldı. Kum modu seçildiğindeyse hem sağ ve sol lastik eşit güç almaya başladı, hem de ağırlığın azaldığı lastik boşa dönse bile güç aktarımı kesilmedi. Sonuçta 3008 bu yokuşu Grip Control yardımıyla çıkmayı başardı.

3- Satın almalı mıyım?

Grip Control 3008’e Sport Pack adı altında geliyor. Bu donanım kendine özgü 18 inçlik jantlara ve kötü yol zeminlerine daha uygun lastiklere (bizim test aracımızda Continental ContiCrossContact) sahip olduğundan da sadece Active donanım seviyesiyle alınabiliyor. Yani 19 inçlik jantlar ve GT Line donanım seviyesiyle Grip Control alınamıyor. Sport Pack’in maliyeti yaklaşık 4 bin TL civarında. Bu bedele eğim iniş yardımcısı da dahil. Bu sistem aracın eğimlerde otomatik fren yaparak 8 km/s hızla ilerlemesini sağlıyor. Bu, özellikle kış aylarında dik rampalardan inerken etkili olabilecek bir yardımcı. Sonuç olarak Grip Control 3008’in biraz daha yetenekli olmasını sağlıyor. Eğer arada bir de olsa kötü zeminli yollarda ilerleme olasılığınız varsa edinmeniz yarar sağlayacaktır. Yine de sistemin mucize yaratamadığının bilincinde olmanızı tavsiye ederiz.