1- Makyajlı Jetta

VW, Nisan’ını ikinci haftasında düzenlenecek olan New York Otomobil Fuarı’nda makyajlı Jetta’nın tanıtılacağını duyurdu. Modelin birkaç casus fotoğrafı çekildi ve bu nedenle de büyük bir yenilik beklemiyoruz. Yani tamponda gür bir bıyık bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Bunun yerine yeni donanımlara ağırlık verilmesi, belki 7. nesil Golf’teki güvenlik ekipmanlarının başarılı sedana uyarlanması, iç mekanda biraz daha fazla lake kaplama kullanılması ve yeni bir ön tamponla aydınlatma elemanlarında ufak yenilikler beklenebilir. VW’nin Jetta’da kullanmadığı tek önemli motoru 140 HP güç üreten ve silindirlerinden ikisini gerekmediği hallerde devreden çıkartabilen 1.4 TSI ve bu motorun makyajla birlikte kullanılması kesin gibi. MQB platformu Jetta için daha sonra kullanılmaya başlanacak ve bu da çok kullu aksın tüm Avrupa versiyonlarında kullanılmaya devam edeceği anlamını taşıyabilir.

Mercedes-Benz C250, AMG Line, Avantgarde, Diamantsilber metallic

2- C Serisi’yle tanışın

Mercedes orta sınıftaki modelinin yeni neslinin Türkiye fiyatlarını açıkladı. 1,6 litrelik turbo beslemeli motor ve 7 vitesli otomatik şanzımana sahip C180’in başlangıç fiyatı 121.200 TL olarak belirlenmiş. Selefinin 2013 model yılından elde kalan örnekleri Fascination isimli donanım listesiyle 119,500 TL’ye alıcı bekliyor. Bu aralık size dar gelebilir ama yeni nesli Fascination donanım seviyesinde satın almak isterseniz liste fiyatı bile 148 bin TL’ye ulaşıyor. Başka teklifleri değerlendirmek isteyenler için; Style donanım seviyesinde bir CLA 200 ‘ün satış fiyatı 116.700 TL (evet ağabeyinden sadece 4.500 düşük), BMW 316i’nin liste fiyatı 119.121 TL ve 320i ED’nin liste fiyatı da 128.660 TL. Yani Mercedes iyi bir nokta yakalamış gibi görünüyor.

JL4_5613

3- Honda ve rekoru

Evet yukarıdaki fotoğraf bir çim biçme makinesine ait ama farketmişsinizdir bir hayli hızlı gidiyor. Aslında daha kesin konuşmak gerekirse Honda’nın bu çim biçme makinesi yapılan denemelerde 186 km/s’lik hız ortalaması tutturdu ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı. 1,0 litrelik motoru 109 HP güç üreten çim biçicinin ağırlığıysa sadece 140 kg. Yani ton başına 700 HP’nin üzerinde güce sahip bir canavardan bahsediyoruz. Üstelik ortalama olarak kabul edilen 186 km/s’lik hıza karşın denemeler sırasında 209 km/s hıza kadar ulaşılmış.

BMW 9 Serisi

4- BMW 9 Serisi’ni tanıtacak

auto motor und sport’un haberine göre BMW Çin’de düzenlenecek Pekin Otomobil Fuarı’nda 9 Serisi adı altında bir konsept sergileycek. Yukarıdaki fotoğraf, Pininfarina ile hazırlanan ve 8 Serisi’nin ön izlemesi olan Gran Lusso konseptine ait. 9 serisi’nin aynı aileinin mensubu olacağı düşünülürse tasarım anlamında aynı dili paylaşmaları olası. Fakat bu konseptin klasik otomobil gösterisi olan  Concorso d’Eleganza Villa d’Este’de gösterilmiş olması onu gerçekçilikten uzaklaştırıyor. Çünkü BMW son zamanlarda büyük otomobil fuarlarına neredeyse üretime hazır modelleri konsept olarak getiriyor ama bu tür gösteriler için de gönlünden geçen tasarımların dışa vurumunu hazırlıyor. Peki tasarımı neye benzerse benzesin 9 Serisi nasıl bir model olacak? Aslında bünyesinde Rolls Royce gibi bir markayı bulunduran hiç bir üreticinin 7 Serisi’nden daha fazlasına ihtiyacı olmaz ama Mercedes yeni nesil S Serisi’yle 7 Serisi ve Rolls Royce Ghost arasındaki boşluğu kuvvetli bir şekilde doldurdu. Bu da BMW’nin de bu boşluk için çalışmasını gerektirebilir. Sonuçta aslında hayatımızda 9 Serisi için yer var.