Nikola Tesla, Sırbistan doğumlu bir mucit ama adı en azından 10 yıl öncesine kadar çok az kişi tarafından bilinirdi. Oysa Tesla, günümüzdeki elektrik/elektronik atılımının temellerini 20. yüzyılın başlarında atmıştı. Tesla Motors ise adını taçlandırarak bu büyük mucidin tekrar yenilik ve ileri görüşlülükle bir arada anılmasını sağladı.

Bugün bakınca Lotus tabanlı ilk modeli Tesla’nın neler yapabileceğini göstermek için gerçekten faydasız olmuş. Model S ve Model X, elektronik çağının bir otomobili nasıl değiştirebileceğinin en iyi örnekleri olarak pek çok müşteri edindi. Dahası bu devirde otomotiv devlerinin karşısına kimse yepyeni bir markayla çıkamaz tezini de yerle bir etti. Doğru yaklaşırsanız bu pek tabii mümkünmüş. Ve hatta Tesla bütün rekabeti baştan yazacak bir girişimde bulundu. Bir model üreteceğini açıkladı, nispeten uygun fiyatlı ama yine de uzun menzilli ve performanslı bir elektrikli sedan. Ve eğer bu aracın ilk üretimlerine sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken 1000 Dolar’lık depozitoyu yatırmaktan ibaretti.

Bugün 30 tane Model3 hem ilk sahiplerine teslim edilmiş durumda hem de aracın teknik özellikleri açıklandı. 4,70 metre uzunluğu ve 2,87 metrelik aks mesafesiyle Model3, BMW 3 Serisi ve Mercedes C Serisi ile rekabet etmek için oldukça donanımlı. 1,6 tonluk aracın iki versiyonu var; daha doğrusu opsiyon listesinde daha güçlü bir pil var. Standart versiyon 350 km’nin biraz üzerinde menzile sahip ve 0-100 km/s hızlanmasını yaklaşık 5,6 saniyede tamamlıyor. Güçlü pille bu rakamlar 500 km’ye yaklaşan menzil ve 5,1 saniyelik 0-100 km/s hızlanma olarak gelişiyor.

Bu veriler çekici görünüyor ve dahası da var. Örneğin aracın iç mekanında koltuklar, direksiyon ve 15 inçlik bir ekrandan oluşan derin bir sadelik hakim. Tüm bilgiler bu ekran üzerinden aktarılıyor ve gerçek bir gösterge tablosuna yer verilmemiş. Kulağa garip gelse de biz Citroen C4 Picasso ve Renault Scenic gibi araçlardan bu tür göstergelere alışığız. LED farlar, 8 tane kamera ve 12 tane ultrasonic sensör standart donanımda sunuluyor. Standart olarak 18 inçlik jantlarla gelen aracın önde çift kollu arkadaysa çok kollu bağlantıları var. 424 litrelik bagaj hacmi rakiplerin gerisinde.

Model3’ün satış fiyatı 35.000 Dolar’dan başlıyor. Yüksek menzilli pil paketi için 9.000 Dolar, yarı-otonom sürüş için de 5.000 Dolar daha ek ödeme yapmak gerekiyor. İlerleyen dönemde donanıma dahil olacak olan tam otonom sürüş içinse fazladan 3.000 Dolar daha ödeme gerekli olacak. Tabii bu rakamlara bakıp Tesla Model3 satın almaya karar verdiyseniz bir hayli beklemeniz gerekli. Çünkü tanıtım sonrası adını yazdıran ilk kişi yarım milyon ön sipariş sahibinin aracını teslim almasını beklemek zorunda. Tesla önümüzdeki sonbahar başında 1500 adetlik bir teslimat daha yapacağını açıkladı. Yani sıra pek hızlı ilerlemeyecek.