Ford’un Transit ile elde ettiği başarı belki de ticari araçların günümüzde konumlandırılmasında etkili oldu. Transit tanıtıldığı ilk günden bu yana ticari araçların sürüşünün binek araçlardan farksız olması gerektiğinin kanıtı niteliğinde ve bu sayede bugün ticari araçlar aileler için de kullanılabiliyor.

Ford’un ticari araç listesine ait olup ailelerin gözdesi olma yolunda ilerleyen son modeli Tourneo Courier. Türkiye’de üretilen Courier, aslında yine ülkemizde üretilen Fiat Fiorino, Peugeot Bipper ve Citroen Nemo üçlüsünün pazarına göz dikmiş durumda. Boyu sadece 4,16 metre olan Courier, bu haliyle ortalama bir küçük sınıf hatchbackten sadece 15 cm kadar daha uzun. Ford, rakiplerinin, aslında burada rakibi demek daha doğru çünkü bu üç araç arasında logo farkından ötesi yok, ne kadar ilerisinde olduğunu açıklamakta sakınca görmemiş. Basın için hazırlanan metne göre Courier, rakibinden önde 97 mm, arkadaysa 67 mm fazla baş mesafesi ve 59 mm daha fazla diz mesafesi sunuyor. Tofaş’ın üçlüsünün hiç de dar iç mekan sunmadığı düşünülünce bu iddia daha da önemli hale geliyor.

Ford Tourneo Courier

Courier’ın bagaj hacmi 703 litre olarak açıklanıyor. Bu değerin büyüklüğünü başkasını kırmadan açıklamak gerekirse, 4,07 metre uzunluğundaki Ford B-Max, sadece 304 litrelik bagaj hacmi sunuyor. Hazır laf B-Max’ten açılmışken, Courier’ın altyapısının ve iç mekanında kullanılan çoğu parçanın kaynağının bu küçük sınıf van olduğunu belirtmekte fayda var. Yani aynı bol düğmeli kokpit (muhtemelen malzeme kalitesi biraz daha düşük olabilir) ve aynı keyifli sürüş (umarız Tofaş üçlüsünün yol dalgalanmalarına alerjik yapısını taşımaz) özelliklerini sunacağı kesin gibi. Courier’ın kaputu altında 1,5 ve 1,6 litrelik dizel motorların kullanımı kesin gibi. Muhtemelen 1,0 litrelik Ecoboost ya da diğer benzinli motor seçenekleri de sunulabilir.

Ford Tourneo Courier