Opel bir yenilenme sürecinden geçiyor ve bu nedenle de kimi modeller için kötü başlangıçlar artık olağan hale geldi. Tanıtıldığı ilk günden bu yana sınıfının en kullanışlıları arasında gösterilen Zafira da bundan nasibini aldı. 1,4 litrelik benzinli motora sadece 2,0 litrelik dizel eşlik ediyordu ama artık 1,6 litrelik dizel de var ve Zafira mücadeleye kaldığı yerden devam etmek istiyor. Peki güçlü motoru ve sunduğu çekici özellikler, karşısında sınıfın en iyi sürüşünü sunan modeli varken onun elini ne kadar güçlendirecek? Opel Zafira ve Ford C-Max arasındaki yarışta kim geçer?

ford c-max mi opel zafira mı

İç mekan

Kompakt vanlar iç mekanlarını çoğunlukla hatchback kardeşleriyle paylaşıyor. Bu da onlar için aslında büyük bir sorunu işaret ediyor. Çünkü bu ağır karoserler ürün gamının baz motorlarına sahip olamıyor ve bu nedenle de hatchbacklerle başlangıç fiyatları arasında uçurum oluyor. Fakat iç mekan kalite anlamında kompakt sınıfın limitleri içinde kalıyor. C-Max ve Zafira’da da durum aynı. İkilinin kokpit yerleşimleri ve malzeme kaliteleri birbirine şaşırtıcı şekilde çok yakın. İkisinde de alüminyum görünümü vermesi umulan ama pek başarılı olamayan plastik kaplamalar yegane süs unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Dijital ekranlar günümüz için basit kalıyor ama süslerden uzak olmak gösterge tablolarının işine yarıyor, tüm bilgiler rahat takip ediliyor. İkilinin sürüş pozisyonları yüksek. Geniş cam alanları sayesinde de alan hisleri oldukça geniş. Ferahlık da bu ikilinin en iyi sunduğu hislerin başında geliyor. İniş-binişten yolculuk sırasındaki havadarlığa kadar rahatlık ön planda.

Ford C-Max: 6/10 Opel Zafira: 6/10

 

ford c-max opel zafira

Ford C-Max Opel Zafira Ford C-Max Opel Zafira

 

Ergonomi

Bu konuda iki üretici de ilginç eksiklere sahip. Düğmelere ulaşım sorunsuz ama hangi düğmenin ne işe yaradığını öğrenmek zaman alıyor. Ford bir kol saatinden alınmış gibi duran büyüklükteki düğmelerle konuya farklı bir zorluk derecesi eklemiş. Ayrıca küçük merkezi ekranı ve o ekranda yazan küçük yazıları işleve dönüştürecek küçük düğmeler arasındaki mesafenin fazlalığı, el-göz koordinasyonunun sınırlarını zorluyor. Direksiyon simidinin kolonlarının eğimli yapısı da buradaki kumandaların kullanımını zorlaştırıyor. Opel ise konuya sadece düğme kalabalığıyla katılım gösteriyor. Özellikle müzik sisteminin kumandaları çok karışık. Merkezi ekranın yönlendirmesi ve ayarlamalar büyük bir çevirmeli düğme yardımıyla yapılıyor ama bu söylendiği kadar basit çözülen bir işlev sarmalı değil. Ayna kumandasının sürücüye paralel düzlemi de dik düzlemdeki bir ayarı yapmak için en iyi yol değil. Kokpitteki temel kumandaların yerleşimiyse iki modelde de gayet başarılı. Yani dinleyeceğiniz radyo kanallarını ve saatinizi serviste ayarlatırsanız bir sonraki gün dönümüne kadar mutlu bir hayatınız olacaktır. Tabii bu servis ziyareti sırasında USB bağlantısı ve çakmak girişinin yerini öğrenmek de faydalı olacaktır. Orta konsolun en altındaki küçük çekmeceyi bulmak sandığınızdan daha zor oluyor.

Ford C-Max: 5/10 Opel Zafira: 6/10

Ford C-Max Opel Zafira Ford C-Max Opel Zafira

 

Yaşam ve yükleme alanı

Önce bir itiraf, Zafira’nın karşısında aslında Grand C-Max olması gerekiyordu ama ne yazık ki Ford’un elinde test aracı yoktu. Fakat bu bölümdeki karşılaştırmayı Grand C-Max’in ölçüleri üzerinden yapmamız daha doğru olacaktır. Fotoğraflarda görünen C-Max’in aksine Grand C-Max’in arka kapıları kızaklı. Aks mesafesi 5 kişilik kardeşinden 140 mm daha uzun olan Grand C-Max, bu fazlalığına rağmen 4,52 metrelik boyuyla 4,65 metrelik Zafira’nın gerisinde kalıyor. Aks mesafelerindeyse 3 cm ile zafer Grand C-Max’in oluyor. İki model de arka koltukta inanılması zor bir genişlik sunuyor. Sonuçta bu araçlar bir kompakt sedandan daha uzun değiller. Arka koltukta sunulan yaşam alanları incelendiğinde Grand C-Max’in boy eksikliğini sorun etmediği ortaya çıkıyor. Zafira’nın 78 cm’lik standart oturma alanına karşılık Grand C-Max 80 cm’lik alan sunabiliyor. İkisinin de arka koltukları bir çok fonksiyona sahip. Kızaklar üzerinde ileri geri kayabiliyorlar, tek tek yatırılabiliyorlar ya da sırtlık eğimleri ayarlanabiliyor. Bunun dışında 3. sıra koltuklar için ikisinde de çok iyi sonuçlar yok. Zafira boy avantajıyla yetişkinlere en azından kısa yolculuklar için yeterli alanı sunarken Grand C-Max’te bu bölüm sadece çocuklar için ayrılmış. Ford’un kızaklı arka koltukları dar park alanlarında çocuk koltuğu yerleştirmek gibi görevlerde işe yararken 3. sıra koltuğa geçiş için avantaj sağlamıyor. Zafira’nın bagaj hacmi normal kullanımda 710 litreyken 3. sıra koltuklar açıldığında bile 152 litrelik hacim sunulabiliyor. Grand C-Max’in 719 litrelik devasa bagaj hacmiyse 3. sıra koltuklar açıldığında 79 litreye kadar geriliyor.

Ford C-Max: 7/10 Opel Zafira: 8/10

Ford C-Max Opel Zafira Ford C-Max Opel Zafira Ford C-Max Opel Zafira Ford C-Max Opel Zafira

Motor ve şanzıman seçenekleri

Ford iki farklı kompakt vana sahip olmanın avantajını geniş yelpaze sunarak kullanıyor. C-Max’te 1,6 litrelik atmosferik ve 1,0 litrelik Ecoboost turbo beslemeli benzinli motorlarla başlayan ürün gamında dizel motor cephesindeyse sadece 1,6 litrelik TDCi sunuluyor. Grand C-Max ise tüm bu motor seçeneklerinden sadece dizel olanı kullanıyor. Ford kompakt vanları için otomatik şanzıman sunmuyor. Opel’in motor yelpazesi daha sade. 1,4 litrelik hacimden 140 HP güç üreten benzinli motor, 1,6 litrelik ve 2,0 litrelik dizel motorlarla destekleniyor. 1,6 litrelik dizel dışındaki seçenekler 6 vitesli otomatik şanzımanla donatılabiliyor. Bu kadar seçenek arasında iki aracı da dizel motorla tercih etmek pek çok farklı yönden daha iyi bir karar olacaktır. Ford’un TDCi motoru (115 HP güç ve 270 Nm tork) uzun zaman hacim sınıfının en başarılı motoru olarak anıldı ama artık çok daha güçlü rakiplerle yüzleşmek zorunda. Opel’in 136 HP güç ve 320 Nm tork üreten motoru da onlardan biri. Motor, eskinin 2,0 litrelik dizelleri kadar güç ve tork üretmekle kalmıyor, 1,7 tona yaklaşan boş ağırlığıyla hiç de hafif olmayan Zafira’ya başarılı sayılabilecek bir performans hissi de kazandırıyor. Bütün bunlar olurken yakıt tüketiminin 6,0 litre/100 km civarlarında kalması da ayrı bir başarı. Opel bu başarılı motor için daha net geçişlere ve daha kısa yollara sahip bir şanzıman geliştirmiş olsaydı son dönemlerin en keyifli vanlarından birini üretebilirdi. Şanzımanın nasıl olması gerektiğini Ford gösteriyor. Geçişleri adeta ipek gibi, yolları belirgin, oranları motorla son derece uyumlu. C-Max’te vites değiştirmek keyif veriyor. Motorunun gücü rakibinin gerisinde kalıyor ama bu ne C-Max’in ne de Grand C-Max’in ağırkanlı ya da sıkıcı araçlar olduğu anlamına gelmiyor, sadece daha fazla vites değişimi anlamına geliyor. Çekiş gücü yeterli ama bunun için rakibinden fazla yakıt tüketmesi gerekiyor. C-Max’te bile ortalama yakıt tüketiminde 7,0 litre/100 km’ye daha yakın değerler elde ediliyor.

Ford C-Max: 15/20 Opel Zafira: 18/20

Ford C-Max Opel Zafira Ford C-Max Opel Zafira

 

Konfor, kullanım kolaylığı

Aile kullanımı odaklı araçlar olmaları nedeniyle C-Max ve Zafira konfor konusunda iddialı olmak zorunda. İkilinin ses izolasyonu ve süspansiyon konforu konusunda kayda değer eksikleri bulunmuyor. C-Max rakibinden daha rafine süspansiyon ayarları sunuyor ve sistem görevini yerine getirirken oldukça da sessiz kalıyor. Fakat Zafira için de konforsuz ya da gürültülü tanımlaması yapmak haksızlık olur. Kullanım kolaylığı konusundaysa iki model de o kadar başarılı değil. Yukarıda bahsettiğimiz kokpit sorunları dışında C-Max’in ciddi bir görüş açısı sorunu da var. Özellikle ön çapraz görüş açısının eğilerek kontrolünün alışkanlık haline getirilmesi gerekiyor. Zafira da sütten çıkmış ak kaşık değil. Aslında onun sorunu daha ilginç. Şöyle ki; Opel eğim kalkış yardımcısının ön koltukların arasında duran hareketli konsolla bir ilgisinin olduğu görüşüne sahip. Eğer bu işlevsel konsolu alırsanız eğim kalkış yardımcısınız da oluyor. Bu saçma bir eşleşme gibi görünüyor, ki öyle, ama arkasında bir mantık da yatıyor, eğim kalkış yardımcısı ESP’yi kullanmak yerine elektrikli park frenini kullanıyor ve elektrikli park freni de hareketli konsolla birlikte sunuluyor. Bunun asıl yarattığı sorunsa; 1,7 tonluk kütleyi kaldırması gereken motorun rölanti devrinin hemen üzerinde aşırı isteksiz oluşuyla ortaya çıkıyor. Bu isteksizlik güncel dizel motorların ortak sorunu ve bir yokuşta durduğunuzda Zafira özel bir çaba göstermenizi istiyor. Ya da 1058 TL ödeyip hareketli konsolu da alın gitsin.

Ford C-Max: 6/10 Opel Zafira: 6/10

Ford C-Max Opel Zafira Ford C-Max Opel Zafira

 

Yol tutuş ve güvenlik

Hem Grand hem de normal C-Max yol tutuş konusunda kesin birinci, bunun için söylenebilecek fazla bir şey yok. Tork vectoring özellikli çekiş sistemi sayesinde bu van bazı GTI’lara bile sürüş keyfi konusunda ders verebilecek kadar iyi işler başarıyor. Virajlarda tutumu hem olgun hem de eğlenceli, direksiyonu biraz yapay hissettiriyor ama sınırlı da olsa iletişim kurduğu gibi yönlendirme konusunda da görevini tam bir başarıyla yerine getiriyor. Zafira ise sunması gerekeni sunuyor ve sürpriz yapmıyor. Direksiyon sistemi yeterince direkt yönlendirmeye sahip ve sürücüsünü yormuyor. Gövde salınımı az, yol tutuş beceresi yeterince yüksek, çok keyifli olmasa da kesinlikle güvenli. İki model de EuroNCAP testlerinden çok iyi skorlarla ve 5’er yıldızla ayrılmış. Ford, kompakt sınıfın en kapsamlı sürücü yardımcıları paketlerinden birine sahip. Direksiyonda düzeltme yapabilen aktif şerit takip yardımcısı, şehir hızlarında otomatik fren yapabilen güvenlik sistemi gibi donanımlar, standart ya da uygun fiyatlı olmasa da donanım listesine eklenebiliyor.

Ford C-Max: 8/10 Opel Zafira: 6/10

 

Fiyat ve donanım

Ford iki farklı karoser tipini sunmanın ödülünü fiyat listesinde alıyor. C-Max’in giriş seviyesinin (1,6 litrelik 125 HP güç üreten benzinli motorla) fiyatı kompakt sınıf bir hatchbackle benzer. Fakat 7 koltuklu Grand versiyonla birlikte iş değişiyor. 1,6 litrelik dizelle ve zengin Titanium donanım seviyesiyle satılan Grand versiyonun fiyatı oldukça yüksek. Bu karşılaştırma özelinde bu çok büyük sorun değil çünkü bu seviye Zafira’nın dizel motorlu baz versiyonunun başlangıç seviyesiyle aynı. 1,4 litrelik benzinli motor biraz daha uygun fiyat etiketine sahip. İkilinin donanım listeleri zengin sayılmaz ama üst donanımlarda satın alınabilen ilginç donanımlar var. C-Max’te elektrikli bagaj kapağı ya da Zafira’da aktif şasi gibi donanımlar listeye eklenebiliyor.

Güncel fiyat bilgileri;

Ford C-Max fiyat listesi için tıklayınız

Opel Zafira Tourer fiyat listesi için tıklayınız

Ford C-Max: 10/20 Opel Zafira: 9/20

Ford C-Max Opel Zafira Ford C-Max Opel Zafira

Sonuç:

Zafira birinciliği motorundan başka bir şeye borçlu değil. Güçlü dizel motoru bu ağır vana oldukça iyi çekiş özellikleri ve tasarruflu sürüş sağlıyor. Öyle ki Ford’un kesinlikle kötü olmayan motoru Opel motoru karşısında çaresiz ve müsrif görünüyor. Diğer özellikler açısından incelendiğinde iki model de geniş iç mekan, geniş yükleme alanı ve rahat sürüş sunuyor. Sonuç olarak karşınızda aile kullanımı için özel geliştirilmiş iki başarılı model bulunuyor.

Ford C-Max: 57/100 Opel Zafira: 59/100

Ford C-Max Opel Zafira Ford C-Max Opel Zafira