Renault çarpışma güvenliği konusunda bir zamanların efsanesiydi. Euro NCAP testlerinde 5 yıldız almayı başaran ilk otomobil Renault Laguna’ydı. Alnı test değerlendirmesinden Volvo S40 4 yıldız alabilmişti ve Laguna’yı takip eden dönemde Renault’nun tüm modelleri 5 yıldız almayı başardı. Dahası Renault modelleri, Mercedes C Serisi gibi 5 yıldızı kıyısından (W203 kasa kodlu iki önceki nesil C Serisi, emniyet kemeri uyarıları sayesinde 5 yıldız almıştı) tutturarak değil, bildiğiniz övgüler toplayarak alıyordu.

EuroNCAP

2008 yılında girdiği testten Renault Megane 5 yıldızla ayrılmıştı.

Peki bugün ne değişti. Renault aktif yardımcı sistemler konusundaki ilerlemeyi takip edemedi. Güncel rakipleri otomatik fren yapıp şeridinden taşan aracı kendiliğinden şeridine geri döndürürken Renault’nun en gelişmiş yardımcı sistemi, devamlı olarak sinir bozucu bir ses tonuyla uyarılar yaptığı için tüm kullanıcılar tarafından devreden çıkartılan şerit takip sistemi. Öyle ki Euro NCAP üreticileri teşvik etmek için yardımcı sistemlere ödül dağıtıyor ve bu ödül listesinde Mitsubishi, Ford, Opel, Peugeot, Citroen, Honda, VW, Audi, Seat, Mercedes BMW, Fiat, Volvo, Infiniti, Mazda ve Skoda’nın adı var. Peki kimin olmadığını tahmin edebilir misiniz? Evet Renault’nun.

Dahası da var, Megane 3 yıldız alırken yetişkin korumasında yüzde 87, çocuk korumasında yüzde 78, yaya korumasındaysa yüzde 60 başarılı olmuş. Güvenlik yardımcılarındaysa yüzde 48’de kalmış. Bu bölümde ESP’nin karşısında, “aksi belirtilmedikçe tüm model gamında standart” notu var. Aksinin belirtildiği durumlar ne derseniz, ülkemizde satılan Meganelar’ın çoğu bu durumlara dahil. Türkiye’de ESP’ye sahip bir Megane bulmak MP3 çalara sahip bir Megane bulmaktan çok daha zor, çünkü müzik ruhun gıdasıdır. Neyse ki Kasım ayından itibaren Türkiye’de satılan tüm araçlarda ESP sisteminin bulunması mecburi hale geliyor.

Euro NCAP tarafından yapılan son testler sadece Renault için kötü geçmedi. Citroen-Peugeot ortak üretemi C Elysee-301 ikisi de Megane gibi 3 yıldızla yetinmek zorunda kaldı. Ford’un hafif ticarisi Tourneo Courier 4 yıldız alırken tek 5 yıldızlık başarı VW’den geldi. Golf Sportsvan yetişkin korumasından yüzde 87, çocuk korumasından yüzde 85, yaya korumasından yüzde 62 ve güvenlik yardımcılarından da yüzde 73 başarı elde ederek güvenliğini tescilledi. Avrupa genelinde satılan Golf Sportsvanlar’da ESP standart donanımda sunulurken, otomatik fren yapabilen çarpışma uyarı sistemi de opsiyonel olarak alınabiliyor.

EuroNCAP (2) EuroNCAP (3)