Skoda’nn küçük sınıf üyesi her zaman çok önemlidir çünkü bu Çek hatchbacki bütün VW Grubu’nun küçük sınıf üyelerinin geleceğinin ilk yansımasıdır. Özellikle yeni altyapılar ve yeni yürüyen aksam elemanlarını önce Skoda Fabia kullanır sonraysa VW Polo ve diğerleri. O zaman hem Skoda’nın yeni küçük sınıf üyesine hem de tüm VW Grubu’nun küçük sınıftaki geleceğine bakalım.

Skoda Fabia

1- Nedir?

Skoda’nın küçük sınıf üyesinin 3. nesli. 3,99 metrelik boyu çok değişmemiş ama 1,73 metrelik genişliği 1,68 metrelik VW Polo’dan 5 cm daha fazla. Otomobilin tasarımı beklendiği üzere evrimsel bir geçişi simgeliyor. Anlayacağınız gerçekten dikkatli bakmazsanız karşınızdakinin yeni nesil Fabia olduğunu anlamanız zor.

2- İç mekanı nasıl?

İç mekanda artık biraz daha duygusal bir havanın hakim olduğunu söyleyebiliriz. Selefi kalite algısı konusunda hafif ticarileri andırıyordu ama yeni nesil daha incelikle düşünülmüş detaylara sahip. Özellikle Style isimli üst donanım seviyesinde cömertçe kullanılmış lake kaplamalar iç mekanın algısını baştan aşağıya değiştiriyor. Fabia’nın cam alanları yepyeni bir tasarım için alışılmadık derecede geniş ve bu da iç mekan ferahlığında büyükçe bir artı kazandırıyor. Arka koltuklarda sunulan diz ve baş mesafesi çoğu rakibinden iyi ama Fabia artık bu konuda rakipsiz değil. Arka koltuk sırtlığının fazlaca alçak olması yetişkinleri rahatsız edebilir.

Skoda Fabia

3- Bagajı geniş mi?

305 litrelik bagaj 1125 litreye kadar genişletilebiliyor. simetrik katlanabilen arka koltuk sırtlıkları standart olarak sunuluyor ama ne yazık ki düz bir yükleme zemini oluşmuyor. Yükleme eşiğiyle bagaj zemini arasında da çok fark var ve bu iki sorun için de farklı yükseklikte ayarlanabilen ikinci zemin katı çözüm üretebilirdi.

4- Sürüşü nasıl?

Biz ilk sürüşümüzü 1,2 litrelik benzinli motor ve DSG şanzımana sahip versiyonla yaptık. Fabia’nın sürüşüne gelecek nesil Polo için bırakılmış vaatler damga vuruyor. Örneğin motor sesinin iç mekana devamlı olarak sızıyor olması çok anlamsız çünkü aynı motoru güncel Polo’da da kullandık ve böyle bir durum dikkatimizi çekmedi. Ya da süspansiyon sistemi biraz daha incelikli çalışabilirdi ama aslında yol tutuş ve konfor arasında çok iyi bir ara noktada duruyor. Bu tür ince ayarlar muhtemelen Polo’ya yaşam şansı tanımak adına Fabia’da eksik tutuluyor. Anlayacağınız iç mekanda biraz motor sesi biraz da süspansiyon sarsıntısı hissediyorsunuz. Bunun dışında DSG ile satın aldığınızda 110 HP güç ve 175 Nm tork üreten 4 silindirli benzinli motor çok iyi çekiş sağlıyor, DSG hem vites değiştirme hızı hem kararlılığı ve hem de kavrama hassasiyetiyle her zaman olduğundan daha etkileyici ve Fabia’nın genel sürüş özellikleri de oldukça başarılı.

5- Yol tutuşu nasıl?

Skoda, ilginç bir şekilde küçük sınıf hatchbackinde pek çok elektronik yardımcıyı standart olarak sunuyor. Bunlardan en ilginci Polo GTI ve Golf’ten tanıdık XDS. Temel olarak tork yönlendirmeli bir çekiş kontrol sistemi olan XDS yardımıyla Fabia neredeyse ses getirecek kadar kararlı yol tutuşa sahip. Hatta biraz hayal gücüyle Fabia’nın sürüş keyfini biraz daha hissiz direksiyona sahip bir GTI olarak tanımlayabiliriz. tutunma kararlılığı yüksek olsa da süspansiyon sistemi konfor rezervi için birz daha yumuşak ayarlanmış ve bu da gövdenin salınmasa da yatmasına neden oluyor. Fakat bu tedirginlik verecek derecede değil. Sonuç olarak Fabia’nın en önemli ilerlemesi bize göre sürüş keyfinde.

6- Rakipleri

Küçük sınıfta rakipten bol pek fazla bir şey yok. Ford Fiesta, Opel Corsa, VW Polo gibi Almanlar’ın yanında, Citroen C3, Peugeot 208 ve Renault Clio gibi Fransızlar, Suzuki Swift ve Toyota Yaris gibi Japonlar, İspanyol kuzen Seat Ibiza ve yaşlanmayan İtalyan Fiat Punto ilk anda aklımıza gelenler.

7- Donanımı ve fiyatı nasıl?

Ambition isimli baz donanım listesinde sürücü ve yolcu havayastıkları, ESP, XDS, eğim kalkış desteği, lastik basınç kontrolü ve ISOFIX çocuk koltuğu bağlantıları standart olarak sunuluyor. Eğer yan havayastıkları, alaşım jantlar, far sensörü, otomatik klima ve motoru anahtar yerine düğmeyle çalıştırmak istiyorsanız ortalama 4 bin TL’lik bir farkla Style isimli bir üst donanım seviyesine geçebilirsiniz. Fiyatlar konusunda güncel Polo’yla yakın bir çizgiye sahip. Fakat dizel motor tercih edenler için Fabia daha az seçenek ve buna bağlı olarak da nispeten yüksek fiyatlandırmaya sahip.

Yeni nesil Skoda Fabia fiyat listesi için tıklayın.

8- Sonuç

Fabia yepyeni hissettirmese de bilindik özelliklerini günümüze uyarlamayı başarmış ve bu sayede de rekabette oldukça iyi bir konuma ulaşmış durumda. Hal böyle olunca da etkileyiciliği bir kat daha artmış. Belki biraz daha yüksek konfor Fabia’ya yakışabilirdi ama bu haliyle de yaşanabilir.

Skoda Fabia Skoda Fabia Skoda Fabia Skoda Fabia Skoda Fabia Skoda Fabia Skoda Fabia Skoda Fabia