Bu sitede daha öncede bir kaç tane yakıt tüketim başarısını haber yapmıştık. Fakat bu seferki biraz farklı. Çünkü Honda’nın Avrupa Ar-Ge bölümünden bir ekip, trafikte ve 24 Avrupa ülkesini kapsayacak şekilde yaptıkları 13 bin 498 km’lik yolculukları sonunda 2,82 litre/100 km’lik tüketim rakamı elde etmeyi başardı. Bunu ilginç kılansa bu başarının Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na girmeye hak kazanmış olması.

Aşırı yavaş ve tepkisiz araç sürmeniz gereken böyle bir denemenin ne denli sıkıcı olabileceğini bir kenara bırakıp önemli kısımlara gelelim. Guinness, kitaba girme denemeleri için sıkı bir kontrol ağı kullanıyor. Örneğin aracın tamamen standart olduğunu denemenin başında ve sonunda bağımsız teknik insanlar onaylıyor. Aracın yakıt alımlarının belgelenmesi, belirtilen her ülkeye girilmesi, belirlenen noktalardaki bağımsız kişilerden imzalı onayların alınması ve yakıtın normal istasyonlardan alınması gerekiyor. Tabii aracın GPS üzerinden an be an takip edildiğini de atlamayalım.

Sonuç olarak Honda’nın elde ettiği tüketim değeri de bu değeri onaylayan otoritenin ciddiyeti de etkileyici. Açıkçası bizim görüşümüz de 1,6 litrelik dizel motora sahip Civic Hatchback’in etkileyici şekilde tasarruf potansiyeli olduğu yönündeydi ama 100 km’de 2,8 litrelik bir tüketim ortalaması için gereğinden fazla azmetmek gerekecektir.