Fiat Egea’nın bilindik ara çözümlerden olmadığını sanırız artık herkes anlamıştır. Evet Egea bütçe otomobili ve evet Egea gelişmekte olan pazarlar için geliştirilmiş bir otomobil. Dahası sedan karoserli versiyon bu önemli amaçların altında çok daha belirgin bir şekilde kısıtlanıyor. Hatta HB ve SW karoserli kardeşlerinin elde ettiği kimi ayrıcalıklar sedan için sunulmuyor bile, daha doğrusu sunulmuyordu. Yeni gelen Lounge Plus donanım seviyesiyle bu durum bir nebze sonlandırıldı. Ne yazık ki konumuz Lounge Plus donanım seviyesi olsaydı laflarımız burada son bulurdu çünkü yeni donanım seviyesi büyük bir ekran ve LED gündüz farları gibi ikincil öneme sahip donanımlardan daha fazlasına sahip değil. Bizse Lounge Plus bahanesiyle dizel motor ve çift kavramalı şanzıman ikilisinin Egea için gerekenden daha fazla olup olmadığını görmeye çalışacağız. Egea ile ilgili geniş bilgi için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz. Biz geri kalan bölümde önce donanım listesinden sonra da motor/şanzıman ikilisinin getirdiklerinden bahsedeceğiz.

Fiat Egea satın alma rehberi için tıklayın.

Fiat Egea 1.6 E-Torq AT test sayfası için tıklayın.

1- Nedir?

Fiat’ın kompakt sınıf sedanı Egea Sedan’ın yeni donanım seviyesi. Lounge Plus, Lounge donanım seviyesine ek olarak HB karoserli Egea’da sunulan LED gündüz farlarını ve 7 inçlik dokunmatik ekranı sunuyor. Bu ekran iç mekanın kalite algısına gerçekten büyük katkı yapıyor. Sonsuz ekran görüntüsü, yüksek çözünürlüğü ve kaliteli grafikleriyle kimilerine ders verebilecek kadar iyi. Ne yazık ki ekranın tepki süreleri uzun, daha güçlü bir işlemciye ihtiyacı olduğu anlaşılıyor. Ekranla birlikte Apple CarPlay de donanıma ekleniyor. Bu sayede Apple markalı telefonların kablo yardımıyla ekrana bağlanması ve kimi uygulamaların kullanılmasının yolu açılmış. Bu sayede de pahalı bir isteğe bağlı donanım olan navigasyona ek ücret ödemekten kurtulmuş olacaksınız.

2- Motor/şanzıman nasıl?

Asıl konumuza gelecek olursak, ikili oldukça uyumlu. Hatta şanzımanın kavrama hassasiyeti benzerlerinden biraz daha iyi, vites geçişleriyse yeterince hızlı. Bizim kullanımımız sırasında şanzımanın kafası karışmadı, titrek kalkışlar yapmadı ya da sarsıntılı değişimlere imza atmadı. Anlayacağınız DCT şanzıman için türünün iyi örneklerinden birisi diyebiliriz. 120 HP güç ve 320 Nm tork üreten motorun bu şanzımanla çok daha rahat olduğu da bir gerçek. Sonuçta motorun gücü ani bir patlama eşliğinde 2000 d/d civarında geliyor ve bu da hızlı vites değiştirmeyenlerin ya güçten ya da tüketimden vazgeçmesi anlamına geliyor. DCT tam zamanında ve üşenmeden vites değişimleri yaptığı için  motorun dar devir aralığına çok iyi uyum sağlıyor. Egea, bu ikiliyle parformans anlamında sınıfının önde gelenlerinin arasına katılıyor. 0-100 km/s hızlanması fabrika verilerine göre 9,8 saniye ki yolda çok daha iyi hissettiriyor. Dahası yüksek hızlardaki esnekliği de gerçekten çok iyi. Bu kadar iyi haberin bir sonucu olarak tüketim konusunda o kadar da ilginç bir sonuç çıkmıyor. DCT daha erken vites değiştirerek tüketim konusunda mavi boncuk dağıtsa da motorun karakteri daha iyisi için gerekli özellere sahip değil. Sonuçta da tüketim değeri 6,9 litre/100 km çıkıyor. Eğer sabit hızlı sürüş yaparsanız kimi rakiplerin 5 litre/100 km tükettiği rotalarda 6 litre/100 km gibi bir değer elde edebilirsiniz. Bu da 45 litrelik depo nedeniyle menzilin de beklenenden az olduğunu gösteriyor.

3- Satın almalı mıyım?

Lounge Plus donanım seviyesinin 3 kalem donanımla 3 bin TL fark yaratması beklenen bir durum değil. Bu donanımı tercih etmeniz için büyük bir ekran, LED gündüz farları ve Apple CarPlay’i tutkuyla istiyor olmanız gerekli. Muhtemelen en önemli çekim noktasını farları sayesinde dış görünümünün, en azından önden bakılınca diğer Egea Sedanlar’dan belirgin şekilde farklı olması oluşturacak. Dizel motor ve DCT şanzıman ikilisine gelirsek, baz donanım oldukça fakir olmasına rağmen (Comfort donanım seviyesinde yan ve perde havayastıkları sunulmuyor) dizel motor ve otomatik şanzıman ikilisine bu büyüklükte bir otomobille birlikte ulaşmanın en düşük fiyatlı yolu. Üst donanım seviyelerine çıkıldıkça diğer modeller de menzile giriyor ve hal böyle olunca da Egea’nın kimi kalite eksikleri gözünüze daha çok batmaya başlayabilir.

Fiat Egea fiyat listesi için tıklayın.