Toyota bir dönemi suskun geçirdikten sonra büyük bir atılım peşinde. Zaten bu Japon üreticilerin ortak davranış biçimi, hatta Honda ile Toyota’nın dönüşümlü olarak tansiyon yükselttiği bile söylenebilir. Yani şu aralar atak yapma sırası Toyota’da. Üreticinin atağının adıysa TNGA ismi verilen bir altyapı stratejisi. Bu strateji basitçe yen altyapıların sürüş keyfi odaklı, uyarlanabilir ve akıllıca tasarlanmış olmasını hedefliyor. Yani aslına yola çıkan herkesin hedefleri gibi. Bu strateji bugüne kadar GA-C adı altında C-HR ve Corolla’da ve GA-K adı altında da RAV4 ve Camry’de hayata geçirildi. Bu araçların ortak özelliği sürüş keyfine bir Toyota’nın vermesi beklenmeyecek şekilde öne çıkartıyor ve daha önemlisi bunu sürücüye de yaşatabiliyor olmaları. Bir Corolla’dan bekleyeceğiniz son şey viraj eğlencesi olabilir ama TNGA stratejisi Corolla’ya bu değeri kazandırmış. Bu stratejiden yararlanma sırasındaysa Yaris var.

Malumunuz Yaris Toyota’nın küçük sınıftaki HB üyesi. Temel olarak uzatmalarda ikinci devresini yaşıyor ve sanki Toyota’nın aklında onu yenilemek yerine mezara gömmek gibi bir düşünce var gibiydi. Fakat anlaşılan o ki bekledikleri şey TNGA felsefesine uygun bir altyapının olgunlaşmasıymış. Süslerden arındırırsak sözün özü, GA-B isimli yeni altyapı, Yaris ve muhtemelen onu temel alan bir crossovera evsahipliği yapacak.

GA-B ile ilgili bilgilerimiz henüz çok az. Toyota’nın dağıttığı görsellere bakacak olursak 4 teker takılmış bir platformdan başkasını göremiyoruz. Tabii biraz incelemeyle farklı öngörülerde bulunmak da mümkün. Mesela büyük modeller için kullanılan versiyonun aksine GA-B’nin arka aksında çok kollu bağlantıların yanında bütün rakipleri gibi torsiyon çubuğu da kullanılabilecek. Ayrıca burada sergilenen platform da muhtemelen Yaris’e ait, zira aks mesafesi 2,55-2,60 metre aralığında bir yerlerde. Yani küçük sınıfta güçlü rekabet için hazır gibi.

Yeni altyapının en önemli özelliği ağırlık ve burulma direnci konularında yapılan titiz çalışma. Bunun dışında platformun hem aks mesafesi, hem iz genişlikleri, hem de yerden yüksekliği değiştirilebiliyor. Ağırlık merkezinin aşağı çekilmesine uygun, yepyeni bir sürüş pozisyonu için hem koltuğun konumu hem de direksiyonun yerleşimi elden geçirilmiş. Bunun anlamı da Toyota’nın küçük sınıfta artık daha fazla modelle varlık gösterecek olması. Zaten çok kollu bağlantıya hazır olması da altyapının Yaris’ten biraz daha ağır ve iri bir araç için de kullanılacağının göstergesi olmalı.

Fotoğraflardan anlamışsınızdır yeni nesil Yaris’le ilgili yapılacak işler listesi hala bir hayli uzun. Bu nedenle de piyasaya çıkış tarihi için 2020’nin sonlarını hedeflemek en iyisi olacaktır.

yeni kasa toyota yaris 2020 yeni kasa toyota yaris 2020 yeni kasa toyota yaris 2020 yeni kasa toyota yaris 2020

 

 

 

2,55