Önce yere yakınlığı sayesinde daha sportif ve daha konforlu olan bir kompakt HB alalım ama yerden yüksekliğini arttırıp hem sportifliğini hem de konforunu tırpanlayalım. Sonra da bu araca daha sportif bir versiyon ekleyelim. Sportif SUV’lar tam olarak bu kısır döngünün ürünü. Neyse ki alan memnun satan memnun, bize de haberlerini iletmek düşer. Genel olarak tüm sınıflarda sportif tatlar içeren donanım seviyeleri son dönemin modası. GT Line, R Line, ST Line gibi donanım seviyeleri, büyük hava girişlerin sahip tamponlardan kırmızı dikişlere sahip döşemelere kadar bir dizi klişeyle GTI’ları yadediyor. Bu akımın son katılımcısı N Line isimli donanım seviyesiyle Hyundai.

Detaylara geçmeden önce son haberi verelim. Hyundai Tucson N-Line ülkemizde satışa sunuldu. Basitçe Elite ve Elite Plus donanım seviyelerinin ortasında ama Elite Plus’a daha yakın konuma yerleştirilen N-Line, Elite’e ek olarak LED ön ve arka aydınlatmalar, akıllı bagaj kapağı, elektrikli sürücü koltuğu ve diğer N-Line eklentilerini sunuyor. Fiyatı da bu göreceli orta noktanın göstergesi: 248 bin TL’lik etikete sahip Elite donanım seviyesi yerine N-Line’ı tercih ederseniz 281 bin 500 TL’lik etiketle karşılaşıyorsunuz. 287 bin 950 TL de zaten Eite Plus isimli donanım seviyesiyle Tucson’un fiyat skalasının en tepesini gösteriyor. Aradaki fark çok görünmeyebilir ama Elite Plus donanım seviyesinin tüm elektronik yardımcı sistemlere sahip olmasına karşın N-Line’ın bunlardan yoksun olması farkı daha iyi açıklayabilir.

Hyundai Tucson fiyat listesi için tıklayınız.

N Line, Hyundai’nin i30 ile girdiği hızlı HB yolundan esinlenilerek geliştirilmiş ve aslında ilk olarak da i30 ailesine kazandırılmış bir donanım. Fakat bizimle buluşması ilk olarak Tucson ile olacak. Piyasaya çıkış tarihi henüz belli değil ama N Line belirgin görsel farklılıklara sahip. 19 inçlik siyah jantlar, siyah ızgara, siyah zeminli farlar, farklı ön tampon gibi parçalarla N Line, normal Tucsonlar’dan  kolayca ayrılabilecek. İç mekanda kırmızı dikişli detaylar, nubuk bölümlere sahip koltuk kaplamaları ve N Line logolu vites topuzu dikkat çekmesi muhtemel yenilikler. Fakat N Line sadece görsellikten ibaret değil. Yeni bir elektrik motoruna sahip olan direksiyon daha direkt ve daha önemlisi geri bildirimler açısından daha zengin olması için elden geçirilmiş. Ayrıca süspansiyon sistemin de önde yüzde 8 ve arkada yüzde 5 oranında daha sert ayarlanmış. Bu son bölüm, 19 inçlik jantlarla birlikte Tucson’un sürüş kalitesinden büyük ödün vermesi anlamına gelebilir ama erken karar vermemek en iyisi. Neyse ki bu farklılıklar sadece 1,6 litrelik benzinli motor ve 2,0 litrelik dizel motor için geçerli ve bu motorların ikisi de ülkemizde satılmıyor.