Otomobil yarışı simülasyonu meraklıları bir kaç tane oyuna fena halde takılmış durumda. Play Station için Gran Tourismo Serisi, XBOX için Forza Motorsport ve PC içinse Live For Speed ya da rFactor gibi oyunlar başı çekiyor. Bu oyunların tamamı gerçekçi kontrolleri makul grafiklerle sunuyor. Özellikle konsol oyunları konsolun kapasitesiyle sınırlı kaldıkları için bu konuda çok iddialı olamıyor. PC oyunlarıysa daha çok, çok oyunculu oyuna odaklanmış durumda ve geliştiricilerin kabiliyetinden medet umuyor. Project CARS bu bilinenleri değiştirme iddiasında.

Slightly Mad Studios tarafından geliştirilen oyun, yatırımcıların desteğiyle ilerleyen bir gelişim sürecine sahip. Yani bilinen oyunlar gibi bir dağıtıcı tarafından siparişi verilip belli bir bütçeye sadık kalarak hazırlanmış oyunlardan farklı Slightly Mad Studios’u oyun severler kimi Need For Speed sürümlerinden ya da BMW M3 Challenge gibi başarılı simülasyon oyunlarından hatırlayabilirler. Project CARS’ın yayınlanan videoları (bu yazıyı okuduğunuzda Youtube açılmış olursa bir göz atmalısınız) grafiklerde gerçek hayata inanılmaz bir yakınlık sağlandığını gösteriyor. Yansımalar kadar yuvarlak çizgilerin netliği de etkileyici. Tabii bu noktada ufak bir pürüz var. Oyun kasım ayında PC, PS4, WiiU ve XBOX ONE platformlarına uygun olarak piyasaya çıkacak. Yani geliştiriciler en zayıf halkaya göre ayarlama yapmayı seçebilir. Bu çoklu seçimi nasıl yapacaklarını zaman gösterecek.

Oyunun fizik gerçekçiliği konusunda da ortada büyük bir iddia var. Slightly Mad Studios, oyunun gerçekçiliğini sınamak için Lewis Hamilton ve Ben Collins (ya da daha çok bilinen adıyla Top Gear Programı’nın eski Stig’i) gibi isimlerle çalışmış. Sonuçta ortaya çok iddialı bir simülasyon çıkacak gibi. Yani Nurburgring asfaltında hayalinizdeki otomobille tur atmak o kadar da imkansız olmayabilir.

Projectcars Projectcars

Projectcars Projectcars

Projectcars Projectcars