Arazi kullanımı çok talepkardır. Sağlam akslara, yüksek hareket kabiliyetine sahip süspansiyon sistemine, dev lastiklere, diferansiyel kilitlerine ve tabii ki dayanıklı aktarma organlarına sahip olmak gerekir. Ya da bunların tam tersine hafif ve küçük olmak da çok iş görür. İkinci düsturu takip eden modellerden biri olan Fiat Panda Cross 4×4 yıllardır çok sevilen bir arazici olarak varlığını sürdürüyor.

3,68 metrelik boyu ve 2,30 metrelik aks mesafesiyle Panda daha çok şehir hayatında pratiklik sunması için geliştirilmiş bir otomobil. Fakat bu ebatlar onu hem atletik hem de kıvrak kıldığı için potansiyelini arazide göstermesinin önündeki tek engel çekiş sistemi oluyor. Fiat bunun için çok çalışmış ve bu tarz herhangi bir crosoverda bulunabilecek elektronik kontrollü 4 tekerlekten çekiş sistemini Panda gibi küçük bir araca sığdırmış. Sistem gücü sürekli olarak iki aksa birden aktarılıyor ama bu sırada tüm aktarım elektronik olarak kontrol ediliyor. Yani ihtiyaç duyulmadığı sürece güç ön akstan başka yere gitmiyor. Sistemin arazi kabiliyeti yükselsin diye Fiat elektronik diferansiyel kilidini de standart olarak sunuyor. 50 km/s hıza kadar aktif tutulabilen bu sistem, hem patinaj yapan tekerlekleri fren sistemi marifetiyle durdurmaya çalışıyor hem de gücün sürekli olarak iki ask arasında eşit paylaşılmasını sağlıyor.

Gelişmiş 4 tekerlekten çekiş sistemine ek olarak Panda’nın neredeyse tüm mekaniği elden geçirilmiş, geliştirilmiş bir arka aksla donatılmış ve eğimlerde yardımcı olabilmesi için 1. vitesi çok kısa tutulmuş bir şanzımanla donatılmış. Lafı geçmişken, 6 vitesli şanzıman, 0,9 litre hacme, turbo beslemeye ve 2 silindire sahip TwinJet benzinli motora bağlı. Motor 85 HP güç ve 145 Nm tork üretebiliyor ve maksimum torkunu 1900 d/d’dan itibaren üretiyor. Motorun otomobil motorundan çok motosiklet motoru gibi devirlenmesinin arazideki sonuçları ilginç olabilir. Bunun yanında devir çevirmeyi pek sevmemesi ve alt devirlerde yaşamayı sevmesi engebe aşmak için rahatlatıcı bir tarz olmalı.

Kabul etmek gerekir ki bunların hiçbiri Panda’yı arazi canavarına dönüştürmez. Fakat 105 bin 900 TL’lik satış fiyatı onu en ulaşılabilir 4 tekerlekten çekişli haline getiriyor ve Suzuki Jimny’nin fiyatıyla kıyasladığınızda gerçek ötesi bir kelepir haline geliyor.