VW de diğer otomobil üreticileri gibi Çin pazarına iştahla yaklaşıyor ve Çinliler ne istiyorsa onu veriyorlar. Alman üretici bu pazardaki en güçlü üreticilerin başında geliyor. Çin şehirleri VW’nin ürettiği taksilerle dolu ve bu sayede VW’nin de kasaları hızla doluyor. Fakat müşteriler taksi olarak kullanılan sıkıcı sedanlardan farklı bir ürün bekliyor. Özellikle genç müşteriler daha sportif bir sedan arayışında. Bu doğal olarak alçak tavanlı bir sedanın, daha otomobilci bir tabirle 4 kapılı bir coupenin önünü açıyor.

VW-Lamando

VW bu hedefini daha önce NMC yani New Midsize Coupe (Yeni Orta Boy Sedan) adlı bir konseptle duyurmuştu. Bu konseptin seri üretim haliyse Lamando adını aldı ve en az konsept kadar sedan olarak karşımıza çıktı. Otomobilin tasarımını inceleyip de ona 4 kapılı coupe demek için VW’nin pazarlama bölümünde çalışıyor olmak gerekiyor. Çünkü gerek yüksek tavanı gerekse de abartılı bagaj çıkıntısıyla Lamando tam bir sedan.

Lamando ile ilgili teknik veriler henüz sınırlı. Fakat konseptten çok uzaklaşmamış tasarımdan yola çıkarak konsept için açıklanan verileri kullanmak mümkün. NMC 1,42 metrelik yükseklik ve 1,84 metrelik genişliğe sahipti. Bu iki değer Lamando’nun ağabeyi VW CC ile neredeyse birebir aynı. Otomobilin boy verisi yok ama bagaj hacmi 500 litre ve katlanan koltuk sırtlıklarıyla bu hacim biraz daha genişletilebilecek.

Boyutları ve sınıfı açısından çok yakın olsa da Lamando, Jetta’dan farklı olarak eski altyapı yerine yeni MQB altyapı üzerinde yükseliyor. Yani Jetta Golf 6 teknolojisi kullanırken Lamando Golf 7 teknolojisin sahip. Bu da beraberinde gelecek hesil Jetta ile ilgili ipuçlarını Lamando üzerinden sürebileceğimiz bilgisini getiriyor. Sonuçta bir sonraki nesil Jetta da MQB altyapısı üzerinde yükselecek ve en azından Lamando kadar çekici görüneceğini söylemek zor değil. Bunun dışında otomobilde 1,4 litrelik ve 2,0 litrelik TSI motorlar kullanılacak ve en azından bu formuyla sadece Çin pazarı için üretilecek.

VW-Lamando-6 VW-Lamando-4

VW-Lamando-1