Durum biraz karışıktı, zira sanayi bakanlığı yerli üretim araçlar için yeni emisyon normlarının uygulanmasını erteleyip duruyordu. Bunun anlamı, eski motorların üretimine devam edilerek maliyet avantajıyla yerli üretimlerin desteklenmesiydi. Fakat bu durum devam edecek gibi görünürken beklenmeyen bir kararla ikinci bir uzatma verilmedi. Sonuç tüm yerli üretimler yeni motorlarla piyasaya sürülmek zorunda kaldı. Bunun Renault’ya yansıması, Megane ürün ailesinin yeni motorlar ve şanzımanlarla piyasaya sunulması şeklinde oldu. Kısa süre içinde gelmesi beklenen makyaj öncesi son bir güncelleme gibi.

Peki yeni menüde neler var? Sedan karoser için 1,33 litrelik benzinli ve 1,5 litrelik dizel motor gelirken HB karoser için sadece 1,33 litrelik benzinli söz konusu. 1,33 litrelik motor, Mercedes ortaklığında hazırlanan çok başarılı ve modern bir makine. Megane kaputu altına 140 HP güç üreten bir versiyonuyla giriyor ama aslında iki farklı güç versiyonu daha bulunuyor. Motor 240 Nm’lik torkunu 1600 d/d’dan itibaren üretebiliyor ve standart olarak 6 vitesli manuel şanzımanla geliyor. İsteğe bağlı olaraksa 7 vitesli yeni nesil EDC şanzımanla satın alınabiliyor. Bu şanzıman yerini aldığı EDC nesline göre çok daha farklı: Islak kavramalı yapısıyla ilk EDC neslinin dayanıklılık sıkıntılarını yaşamaması bekleniyor. Bu arada Megane Sedan’ın 1,6 litre hacme sahip atmosferik beslemeli giriş seviyesi motoru da üretimden kaldırıldı. Dizel cephesinde büyük değişiklik yok gibi ama 1,5 litrelik dizel motor ciddi şekilde elden geçirilmiş. Artık Blue dCi olarak anılacak olan motor Adblue katkısıyla çalışıyor. Bu haliyle çevre için çok daha az zararlı olması da 20 yılı aşkın süredir üretilen 1,5 litrelik motorun ölümsüzlük formülünü bulduğunu gösteriyor. Bu motor 115 HP güç ve 260 Nm tork üreten bir versiyonuyla Megane’da kullanılacak ve benzinli motor gibi standart olarak 6 vitesli manuel ve isteğe bağlı olarak da 7 vitesli EDC ile sunulacak. Buradaki EDC de tıpkı benzinli versiyon gibi ıslak kavramalı.

Fiyatlara geçecek olursak; yeni motorlar yeni araştırma geliştirme harcamaları demek ve emisyon kısıtlamalarına uymak da pek ucuz bir girişim değil. Bu nedenle Megane ailesinin fiyatları biraz yükselmiş durumda. Dahası baz motordan yoksun olduğu için Megane Sedan’ın başlangıç fiyatı eskiye göre belirgin şekilde yükselmiş. Tabii artık tork ve performans fakiri bir motor yerine güçlü ve çekici bir motor satın almak iyi bir anlaşma olabilir.

Yeni motorlarla Renault Megane fiyat listesi için tıklayın.