Helly Hansen Norveç merkezli bir outdoor sporları malzeme üreticisi. Bunun bir otomobille ne ilgisi var derseniz, Renault’nun yeni Captur özel serisi bu firmanın ismini taşıyor. Böylece Capturunuz montunuzla aynı logoyu paylaşabilecek. Bu Renault tarafından uzun zamandır yapılan bir uygulama. Daha önce de Türkiye’de Renault 19 için Beymen Club ya da Number One FM özel serileri hazırlanmıştı. Beymen serisinin koltuk kaplamaları değişikti, Number One FM özel serisindeyse, doğru tahmin ettiniz, CD çalar standart olarak sunuluyordu. Fakat konumuz Captur’un üzerindeki Helly Hansen logoları değil, ondan çok daha önemli. Öyle ki bu özel seri ülkemizde Helly Hansen markası olmadan, Outdoor adı altında farklı bir donanım seviyesi olarak satışa sunuldu.

Outdoor donanım seviyesiyle birlikte Renault Captur’da ilk defa özel çekiş kontrol sistemi sunulmaya başlanıyor. Bu önemli bir haber çünkü Captur yerden yüksekliğiyle maceraya daha açık bir crossover gibi görünüyordu ama bu zamana kadar bir Clio’dan daha yetenekli değildi. Bunun için Scenic X-Mod’da da kullanılan Extended Grip isimli sistem devreye alınmış. Sistem çevirmeli bir düğme yardımıyla seçilen sürüş modlarından oluşuyor. Road modu sert zeminler için kullanılıyor. Loose Ground ise çekiş kontrol sistemini yumuşak yüzeylerde lastiklerin daha fazla patinaj yapmasına izin verecek şekilde tekrar programlıyor. Böylece standart olarak sunulan M+S özellikli lastiklerin yeri kazıyıp tutunabilecek bir zemine ulaşabilmesi amaçlanmış. Son olaraksa Expert yani uzman modu geliyor. Böylece Captur gaz ayarını tamamen sürücüye bırakabiliyor.

Tabii bu hamle biraz geç ve yetersiz, zira pazarda Extended Grip’ten daha gelişmiş sistemler var. Peugeot ve Fiat’ın kullandığı özel çekiş kontrol sistemleri ön akstaki iki tekerleğin dönüş hızlarını eşitleyip diferansiyel kilidi etkisi yaratabiliyor. Böylece tek lastik tutunduğunda bile ilerleme olasılığı sağlanıyor. Teselli için Renault Outdoor’un donanım listesini zengin tutmuş. Gelişmiş multimedya sistemi R-Link ve otomatik klima gibi donanımlar standart olarak sunuluyor. Tabii Renault bunun karşılığı olarak Outdoor için aynı motor ve şanzımana sahip Icon donanım seviyesinden yaklaşık 4 bin TL daha fazla ücret talep ediyor.

Renault captur