Bu haber büyük oranda Auto Bild’in ilgili haberinden alıntıdır. İlgili haber için linki tıklayabilirsiniz.

 

Renault Dacia ile Avrupa’da büyük başarı elde etti. Öyle ki tüketicilerin güvenlik konusunda çok bilinçli olmasıyla övünen Almanya pazarında bile ciddi satış başarısı elde etti. Hatta geçiğimiz yıllarda çok kötü giden günlerde Dacia Renault’yu sırtladı ve geliriyle grubun ayakta kalmasını sağladı. Şimdi VW de Renault’nun yolundan gidiyor. Aslında düşük maliyetli üretim yapacak bir VW Grup markasının yaratılması konusu uzun zamandır masadaydı. Bu konumu Seat ve Skoda üstlenemiyor çünkü ikisinin de farklı misyonları var ve VW kendiyle fazlasıyla özdeşleşmiş bu Avrupa markalarının bilindik kalite seviyesinin altına düşmesini istemiyor. Çözüm sıfırdan bir marka yaratmak.

budget vw

Yeni marka, aslında Dacia ya da benzer üreticileri hedeflemiyor. Hedefte mali gücünün düşüklüğü nedeniyle Çin’in en ucuz otomobillerini almak zorunda kalan kullanıcılar var. Bu nedenle de başlangıç fiyatının 7500 Euro civarında olması hedefleniyor. Almanya’da satılan en ucuz VW, baz donanıma sahip up! ve satış fiyatı da 10.300 Euro. Yeni markanın ucuzluk hedefinin ne kadar yüksek olduğunu anlamanız için bu yeterli sanırız. Eğer yeterli değilse, bu fiyatın en azından küçük sınıf ebatlarında bir otomobil için geçerli olacağını söyleyelim. Yani up!’tan yaklaşık 45 cm daha uzun bir hatchback için 2500 Euro daha düşük bir etiket söz konusu olacak. Tabii bu baz versiyonda taban halıları bile olmayabilir.

Markanın adı ya da logosunu nasıl görüneceği hakkında henüz bilgi yok ama Auto Bild’e göre logo Skoda’nın eski logosunu andırır şekilde yeşil renkli olacak. VW’nin yeni markanın ilk modelini 3 farklı karoser türünde üreteceği de ilk sızan bilgiler arasında. 2017’de çıkışı tahmin edilebileceği üzere bir sedan yapacak ve yanında da bir hatchback gelecek. Sonrasındaysa 2018 ya da en geç 2019’da bir crossover türevi aileye eklenecek. Araçların teknolojileri tozlanmış VW raflarından alınacak. 6. nesil Golf’ün ön aksı, önceki nesil Polo’nun arka aksı, turbosuz motorlar ve sadece ABS ve bir çift havayastığı içeren güvenlik donanımı eterli görülecek.

Peki bu ucuz VW’i biz görebilecek miyiz? Muhtemelen hayır, Avrupa pazarları ya da Türkiye bu tür bir ikincil markayı hiç bir zaman göremeyebilir. Ama bizim olmasa da uzaklarda bir yerde 7500 Euro’luk bir VW olduğunu bilmek hoş olacak.