Fiat’ın küçük ticarisi Fiorino, özellikle dizel motoruyla ilginç bir araç. Zira 3,86 metrelik şehir minisi boyuna karşın 330 litrelik bagaj hacmi ve bolca yaşam alanı sunması bu aracın en büyük çekim noktası. Dahası dizel motorla satın alırsanız hem performansı can sıkmıyor hem de Fiat’ın 1,3 litrelik meşhur dizel motorunun tutumluluğuyla seviniyorsunuz. Ne yazık ki bugünlerde her şey çok pahalı ve dizel motor da buna dahil. Son emisyon düzenlemeleriyle birlikte Fiorino’nun 1,4 litrelik benzinli motora sahip versiyonuyla 1,3 litrelik dizel motora sahip versiyonu arasındaki fiyat farkı 20 bin TL’ye ulaştı. Yani dizelin tutumluluğunu satın almak eskisi kadar kolay bir karar değil. Fark yaratmak adına Fiat bir süredir servislerinde onaylı LPG dönüşümü yapıyordu. Fakat bu aracını fabrikadan çıktığı gibi kullanmayı sevenler için yeterince tatmin edici değil.

Fiat bunun için gerçekçi bir çözüm geliştirmiş. Aslında bu çözüm Honda’nın yıllardır uyguladığı ve yakın zamanda daha bir çok markadan da duyacağımız bir çözüm. Fakat hakkını verelim, Fiat ticari araç üreticileri arasında fabrikasyon LPG sunan ilk üretici oldu. Fiorino’nun LPG’li versiyonu fiyat listesinde tam da benzinli ve dizelin ortasında yer alıyor.

LPG sistemi, Euro 6D normuna bile uyum sağlama başarısı gösteren 1,4 litrelik Fire motorla uygulanıyor. 8 supaplı yapısıyla sanki tarih öncesinden gibi algılansa da zaman içinde bolca modernizasyon gören motor, 77 HP güç ve 115 Nm tork üretiyor. Maksimum torkunu, atmosferik beslemeli bir motor için nispeten düşük olan 3000 d/d’da üretiyor oluşu motorun en ve belki de tek çekici özelliği. Bunun dışında silindir başına 2 supaplı yapısıyla alt ve orta devirlerde daha canlı hissettirmesi de motorun kabulünü kolaylaştırabilir. LPG sistemi için hazırlıklar fabrikada yapılınca uyum da tam olmuş; sistemin dolum ağzı yakıt deposuyla aynı kapağın altında, sistemi devreye sokmak içinse 4’lü ikaz lambası düğmesinin üzerine yerleştirilen düğmeye basmak yeterli oluyor. Fiat mühendisleri gösterge tablosuna LPG tankının doluluk göstergesi eklemek yerine açma/kapama düğmesine küçük LED’ler eklemeyi tercih etmiş.

Fiat servislerinde yaptığı onaylı LPG dönüşümleri için Landi Renzo markasını ve kendi geliştirdiği yazılımları tercih ediyordu. Muhtemelen bu farbrika dönüşümünde de aynı yolu tercih etmiştir. Son olarak LPG’li Fiorino Eko’nun satış fiyatı Pop donanım seviyesiyle 80.600 TL’den başlıyor. Bu fiyat benzinli versiyondan 3.000 TL daha yüksekken dizel motordan 16 bin TL civarında daha uygun.

Fiat Fiorino Eko fiyat listesi için tıklayın.