Önce Concorso d’Eleganza Villa d’Este’den bahsedelim. 1929 yılından bu yana savaş molası dışında her yıl düzenlenen ve İtalya’daki Como Gölü’nün kıyısına onlarca klasik otomobili toplayan bir organizasyon. Organizasyonda ziyaretçiler ve klasik otomobil uzmanları sergilenen klasikleri inceleyip puan veriyor ve devirlere göre farklı klasmanlarda derecelendirme yapılıyor. Fakat bu öylesine bir organizasyon değil. Como Gölü’nün kıyısında öyle bir hafta sonu düşünün ki dünyanın en nadir, en iyi durumda ve en kıymetli klasikleri bir arada karşınızda dursun. Eğer otomobil tarihine meraklıysanız kendinizi Scratlantis‘e düşmüş Scrat gibi hissedebilirsiniz.

BMW bu organizasyonun ana sponsoru ve bu nedenle de özel bir efor sarfediyor. Tabii bundan Mini de nasibini almış. Malumunuz böylesi gösteriler için yapılan bir konseptin ömrü ancak bir kelebeğinki kadar olur. Bir kelebeğin ömrü de diğerlerine güzel ama kısa bir görüntüden fazlasını veremez. Fakat Mini’nin Concorso d’Eleganza Villa d’Este için hazırladığı konseptin yollara çıkması gerekiyor. Bu konseptin önemi, Mini’nin tüm varlığının sorgulanmasında kullanılabilecek bir kanıt gibi. Bu soru, Mini sadece tek model üretebilen kısır bir yapı mıdır?

Superleggera Vision isimli konseptin bu soruya cevabı, hayır Mini başka şeyler, güzel şeyler de yapabilir. Şu anda Mini’nin tüm ürün gamı orijinal Mini’nin modern bir yorumu olan ilk nesil Mini Hatchback’in tasarımının farklı gövdelere sahip versiyonlarından oluşuyor. İki kişilik ve üstü açık bir otomobil olan Roadster’la 5 kapılı bir crossover olan Countryman’in yüzleri neredeyse birbirinin tıpkısı. Bu da Mini’nin aşılamaz bir kısırlığa girdiğini düşündürüyordu.

Superleggera Vision, tıpkı Mini Roadster gibi iki kişilik ve üstü açık bir otomobil. Fakat benzerlikler burada bitiyor. Burun tasarımı Mini olduğunu belli ediyor ama ürün gamındaki herhangi bir modelle ilgisi varmış gibi görünmüyor. Otomobilin boyutları ya da yürüyen aksamıyla ilgili detaylı bilgi yok. Sadece elektrik motoruna ve bildiğimiz Mini altyapısına sahip olduğu biliniyor. Bu da otomobilin üretilmesinin önünde gerçek bir engel olmadığını düşündürüyor.

Peki ne oldu da Mini bir anda bu kadar duygu yüklü bir otomobil üretti. Bu sorunun cevabı konseptin adında gizli. Superleggera Vision, İtalyan bir karoser üreticisi olan Touring Superleggera tarafından üretilmiş. Karoser üretimi çok eski bir gelenek, hatta bugün bildiğimiz pek çok üretici hayatlarına başkalarının şasilerine karoser üreterek başladı. Eskiden farklılık ve şatafat isteyen zenginler herhangi bir modeli satın alıp karoser üreticilerine götürür ve buradan da sıradışı tasarıma ve detaylar sahip bir otomobil satın alırdı. Günümüz zenginleri de yavaş yavaş büyük buhran öncesinin zenginlerinin gösteriş merakına ve görgüsüzlüğüne sahip olmaya başladığı için de karoser üreticilerini yıldızı parlamaya başladı. Kimin ne yaptığını bir kenara bırakalım ve umalım ki Mini ve Touring Superleggera bir şekilde bu otomobilin seri üretimini başarabilsin.

MiniSuperleggera MiniSuperleggera

MiniSuperleggeraMiniSuperleggera MiniSuperleggera

MiniSuperleggera MiniSuperleggera

MiniSuperleggera MiniSuperleggera

MiniSuperleggera MiniSuperleggera

MiniSuperleggera