Astra GSi’ı hatırlıyorsanız yaşlanmaya başladınız demektir. Adını ve efsanesini duyduysanız otomobil meraklısısınız demektir. Her halükarda bu heyecan merkezi hatchbackin hüküm sürdüğü yıllara özlem duyuyor olabilirsiniz. Çünkü o zamanlar sıradışı olmak için 1 milyon HP gücünde motora ihtiyacınız yoktu. Sadece 150 HP ve sürücünün kabiliyetini göstermesine olanak tanıyan yol tutuşla bir GTI yaratılabilirdi. Şimdi GSi geri dönüyor, en azından adıyla.

2012’de satışa sunulan Corsa D GSi’dan sonra ilk modern GSi’ın Insignia versiyonu olması biraz şanssızlık gibi görünebilir. Fakat rakamlar bunun öyle olmadığını gösteriyor. Çünkü Insignia, GSi adını taşımaya hak kazanacak şekilde ses getiren bir başlangıç yaptı. Nürburgring’in Kuzey Pisti’nde, yani Nordschleife’de yapılan testlerde Insignia GSi, ilk neslin OPC versiyonuna büyük bir fark atmış. Bunu değerlendirmeden önce motor seçeneklerini bilmeye hakkınız var: İkisi de 2,0 litrelik hacme ve turbo beslemeye sahip benzinli ve dizel motorlar söz konusu. Benzinli motor 260 HP güç ve 400 Nm tork üretirken dizel motorsa daha mütevazi olan 210 HP’lik gücünü 480 Nm’lik anormal tork verisiyle süslüyor. İlk nesil Insignia’nın OPC versiyonuysa 2,8 litrelik motorundan 325 HP güç ve 400 Nm tork alıyordu. Tur zamanı muhtemelen benzinli motora sahip versiyonla elde edildi ve sonuçta aradaki 65 HP’lik güç farkı buhar oldu. Bunu sağlayansa GSi’ın OPC’den 160 kg daha hafif olması. Özellikle Nordschleife gibi bol virajlı ve değişik zeminlerden oluşan bir pistte bu büyük fark yaratmış olmalı.

GSi saf motor gücünden oluşmuyor. Güç 8 vitesli otomatik şanzıman üzerinden torkla yönlendirme yapabilen 4 tekerlekten çekiş sistemine aktarılıyor. 10 mm alçaltılmış ve ayarları elden geçirilmiş şasi, farklı amortisörler ve ön tekerlekler için 325 mm çapında 4 pistonlu Brembo frenler gibi değişiklikler de sürüşün hem eğlenceli hem de güvenli olması için çalışıyor.

Insignia GSi sonbahar aylarında yapılacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda resmi olarak tanıtılacak ve sonrasında da piyasaya sunulacak.