Avrupa’nın gelişmekte olan pazarlarını temsil eden ve 15 ülkeden gelen AutoBest jürisinin işi gerçekten zor olmalı. Önlerinde onlarca otomobil var ve bu otomobilleri ince eleyip sık dokuyarak derecelendirip kendilerine yılın en iyisini seçmek zorundalar. Belli oluyor ki 2014’ün en önemli otomobil teknolojisinin ödüllendirildiği TechnoBest disiplini bu kadar çekişmeli geçmemiş. Zira kazanan plastik bir balon olmuş.

Kabul etmek gerekir ki Citroen’in C4 Cactus’te kullandığı ve Airbump adı verilen plastik kaplamalar ilginç bir donanım. Küçük darbeleri savuşturup otomobilin karoserini ve dolaysıyla da tüketicinin cebini koruyan bu bantlar aynı zamanda Cactus’un tarzına da büyük katkıda bulunuyor. Peki ama yılın teknolojisi olmak için doğru içeriğe sahip mi? Öncelikle Airbump’ın karşı koyması gereken darbeler o kadar da abartılacak büyüklükte değil. Kapısını yavaşça açmasına rağmen Cactus’ünüze vurmayı yine de başaran birileri ya da bir nedenden ötürü sizin aracınıza çarpan bir alışveriş aracı Airbump’ın savunma sistemi olarak karşısında bulmayı beklediği düşmanlar. Teknik zorluk olarak görülebilecek tek şeyse güneş yanığı olmayan bir plastik. Bu nedenle Airbump, termo plastik polüretan olarak adlandırılan ve en önemli özelliği kolay şekillendirilmesine karşın yüksek dayanıklılık sunması olan bir tür plastikten imal ediliyor. Bu plastik Citroen tarafından keşfedilmiş değil, Citroen bu plastiği balon şekline getirip bir otomobilin üzerine yerleştirdiği için yılın otomobil teknolojisi ödülünü almış. Sanırız 2014 yılı otomobil teknolojileri açısından epey vasat geçmiş.

Şaka bir yana, AutoBest, aslında zengin Batı Avrupa yerine bizimki gibi parasının kıymetini bilmek zorunda olan Doğu Avrupa pazarları dikkate alınarak geliştirilmiş bir yarışma ve bu tür pazarlarda küçük tamirlerin maliyetlerini düşürebilecek bir teknoloji cama yansıtılan görüntülerden çok daha geçerli ve gerekli bir teknoloji. O zaman bize düşen Citroen’i kutlamak…

cl 13.116.009