İlk SUV’unu tanıtan o kadar çok markadan bahsetmeye başladık ki artık SUV’lardan sıkıldık. Fakat bu yakın zamanda son bulacak gibi değil; Alfa Romeo da ilk SUV’unu tanıttı. Ama dürüst olmamız gerekirse Stelvio’ya kanımız hemen kaynadı.

alfa-stelvio-002

Alfa Romeo’yu nasıl bilirseniz bilin çok iyi görünen otomobiller ürettiğinde hemfikir olacağınızı sanıyoruz. Stelvio da bu genellemeden ayrı değil. Dolgun bir meyveyi andıran hatları her otomobil meraklısının hayranlığını kazanacaktır. Dahası tanıtılan ilk örnek tıpkı Gulia’da olduğu aslında en son gelmesi gereken yüksek performans versiyonu yani QV. Kaputunun altında Ferrari imzası da taşıyan 2,9 litrelik benzinli motor yer alıyor ve bu motor ürettiği 505 HP güç ve 600 Nm torkla Stelvio için bolca çekiş gücü üretiyor. Çekiş gücü o kadar bol ve Alfa yeni SUV’unun dinamizmine o kadar güveniyor ki yakın zamanda Nurburgring’de bir Kuzey Pisti SUV Rekoru sahibi olmayı bekliyor.

alfa-stelvio-003

Sonuçta bizi ilgilendiren Stelvio’nun normal özellikleri. Bu konuda çok fazla bilgi sahibi değiliz ama iç ve dış tasarımının Gulia’dan bolca etkiye sahip olduğu gerçeğiyle motor yelpazesinin de ondan geleceğini öngörebiliriz. Anlayacağınız 2,0 litrelik benzinli ve 2,2 litrelik dizel motorlar Stelvio ürün gamını oluşturacak. Bizi ilgilendiren Avrupa versiyonun çıkış tarihi ve teknik detaylarınıysa ilerleyen günlerde öğrenebileceğiz.

alfa-stelvio-004 alfa-stelvio-005 alfa-stelvio-006