Bugünlerde yolunuz O-4 karayolunun Kocaeli bölümünden geçerse, üzeri garip örtülerle kaplı araçlarla karşılaşabilirsiniz. Son bir kaç aydır bu kalın örtülerin altında ufak tefek bir araç gizleniyor. Kocaeli, Hyundai’nin ülkemizdeki fabrikasının bulunduğu il, hatta tam olarak Kocaeli’nin Alikahya semti Güney Koreli üreticinin ülkemizdeki ikametgahı durumunda. Kalın örtülerin altındaysa Hyundai i10’un üçüncü nesli yatıyor.

Eğer test edilen araçları görme şansına gerçekten eriştiyseniz örtülerin altında da olsa yukarıdaki çizimden farklı olduğunu anlamışsınızdır. Çizim, Hyundai tasarım atölyesinin yapmak istediğiyle ilgili, gerçeklerse tabii biraz daha farklı. Muhtemelen i10’un bu çizimdeki kadar geniş olması i20’nin hakkını gaspetmek olurdu. Bu nedenle daha dar ama yine de selefinden daha vurucu tasarım öğelerine sahip bir araç beklemek doğru olacaktır.

Güncel nesil 3,66 metrelik uzunluğuyla tam bir şehir cücesi. Yeni nesil muhtemelen daha iyisini sunacak ama 4 metreye yaklaşması da beklenmiyor. Bunun dışında modelin güvenlik ekipmanları açısından sınıf ortalamasını aşacağı açıklandı bile: Yayaları da tespit edebilen otomatik fren sistemi, sürücü dikkat uyarısı ve şerit takip sistemi donanım listesinde sunulacak. Bunlardan son ikisi standart olarak sunulurken pahalı bir radarla gelen yaya algılayabilen fren sistemi isteğe bağlı ya da üst donanımlarla sunulacak.

Hyundai i20’nin halkla ilk buluşması Eylül ayında Frankfurt’ta düzenlenecek otomobil fuarında gerçekleşecek. Sonrasında da çok zaman geçirmeden yollarımızla buluşması bekleniyor.