Ülkemizdeki sedan tutkusu o kadar derin ki Opel’in yeni nesil Insignia’sının bagajının arka camla birlikte açılması bile kimilerinin aklında soru işareti bırakıyor. Onlara çok iyi bir çözüm önerimiz var: Insignia ST. Madem gerçek bir sedan alamıyorsunuz o zaman station wagon keyfine varmanız için çok iyi bir nedeniniz var.

Insignia ST, yani Sports Tourer, sedanımsı liftback Grand Sport’un burun tasarımını değişmeden taşıyor. Fakat arka kısım çok daha farklı. Öncelikle bu otomobil çok iri: Boyu neredeyse 4,99 metre, yani Mercedes E Serisi’nden daha uzun, aks mesafesiyse 2,83 yani E Serisi’yle aynı. Hal böyle olunca da iriliğini saklaması biraz zor olmuş. Hatta kibarlaşsın diye krom çıtalarla inceleştirilmeye çalışan bagaj tasarımı kimi açılardan ateş böceklerinin tam tanımını burada yapamayacağımız arka taraftaki şişman kısmını hatırlatıyor.

Bu kadar irilik sayesinde ST oldukça cömert yükleme alanı sunuyor. Şimdilik detaylar sınırlı ama 1640 litrelik maksimum alan hiç de küçük bir araç olmayan selefinden 100 litre daha fazlası anlamına geliyor. İsteğe bağlı olarak sunulacak 40:20:40 oranında katlanabilen arka koltuklar gibi donanımlar da değişkenlik için kullanılacak.

 

Insignia ST yeni geliştirilen benzinli motorların yanında bilindik dizel motorla da üretilecek. Yerini aldığı modele göre 200 kg’a varan hafifleme sayesinde 1.6 CDTI motorun çok daha iyi performans ve düşük tüketim sunması beklenebilir.

Yeni nesil Opel Insignia ST’nin yaz aylarında satışa sunulması bekleniyor.