Honda’nın yeni nesil kompakt sınıf üyeleri bir hayli beğeni topladı. Üstelik Honda bunu önemli bir silahtan, dizel motordan yoksun olarak başardı. Bu eksikliğin giderilmesi için artık geri sayım başladı. 1,6 litrelik dizel motor 2018 yılının ortalarında piyasaya sunulmaya hazır.

Peki önceki nesilde kullanılan bu motorun yeni nesle geçişi neden bu kadar gecikti. Honda bunun nedeni olarak motorun yeni emisyon değerlendirme sürecine uyumunu gösteriyor. Motor bu nedenle bir hayli değiştirilmiş. Hala 120 HP güç ve 300 Nm tork üretiyor ama silindirlerinin üretiminde kullanılan malzemeler değiştiği için iç sürtünmesi bir hayli düşmüş. Bu hem tüketimde düşüş hem de titreşim ve gürültü üretimi konularında büyük ilerleme için yapılmış bir değişim.

Yeni motor, yakın zamanda kullanılmaya başlanan Gerçek Sürüş Emisyon (Real Driving Emission-RDE) testlerinden geçmenin yanında Küresel Uyumlu Hafif Araç Test Prosedürü (Worldwise Harmonised Light Vehicle Test Procedure-WLTP) testlerine de tabi tutulmuş. Bu iki test yöntemi, yerini aldıkları Avrupa Sürüş Çevrimi (New European Driving Cycle-NEDC) testlerine göre çok daha gerçekçi sonuçlar veriyor, çünkü NEDC’in aksine iki yöntem de gerçek hayat sürüş similasyonları içeriyor. Bu testlerde Civic’in yeni dizel motoruyla elde ettiği 3,7 litre/100 km’lik değer de gerçekten iyi. Eğer bu testler söylendiği kadar gerçekçiyse bu değere yolda da ulaşmamız mümkün olacak.

Dizel motorla ilgili bir diğer beklenti de otomatik şanzıman seçeneği. Bu seçeneğin de 2018’in ikinci yarısından itibaren üretime dahil edileceği açıklandı. Bu arada Honda’nın 9 vitesli yeni nesil şanzımanı bu vesileyle ilk defa önden çekişli bir araçla kullanılmış olacak. Hem dizel motor hem de dizel motor/otomatik şanzıman ikilisi 5 kapılının yanında sedan Civic versiyonlarında da sunulacak. Bu seçeneklerin ülkemizde satışa sunulmasıyla ilgili de çok büyük gecikmelerin yaşanmasını beklemiyoruz.