Ford’un en ilginç denemelerinden bir tanesi EcoSport’la yaşadıkları olabilir. Bu model aslen Güney Amerika pazarlarının yerden yüksek ama makul fiyatlı araç ihtiyacını karşılaması için geliştirildi. Bu sırada henüz crossover patlamasının etkileri görülmemişti. İlk nesil EcoSport 2003 yılında tanıtıldı, Avrupa’da küçük crossover fırtınası estirecek olan Nissan Juke ise 2010 yılında tanıtıldı. İkinci nesil 2013 yılında tanıtıldığındaysa Ford bu modelin Avrupa’daki potansiyelinin farkına vardı. Basit bir çözümle bu Güney Amerika modelinin kalitesini yükseltip ellerindeki yükselen değerin tadını çıkartmaya karar verdiler. O gün bugündür de EcoSport’un Avrupa kalite anlayışında kabul edilebilir seviyeye ulaşması için çalışıyorlar. Bu sırada elleri altındaki potansiyelin tadını sürdüklerini söylemek de zor. Bugünse Ford fikrini değiştirdi ve eldekini düzeltmeye çalışmak yerine her şeye sıfırdan başlamaya karar verdi.

Detaylara geçmeden önce en yeni haberi verelim: Ecosport Türkiye’de de satışa sunulacak. Bizim kulağımıza gelen dedikodular Mart ayını işaret ediyor ve bunu doğrular bir şekilde Ford’un resmi sitesinde Ecosport’un tanıtım broşürü yayımlandı. Broşür pek fazla bilgi içermiyor, kesin olan 1,5 litrelik dizel motor ve 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip bir versiyonun olacağı. Ayrıca 8 inçlik ekran, Bang&Olufsen müzik sistemi ve Sync3 kontrol arayüzü üst donanım seviyelerinde sunulacak. Muhtemelen motor yelpazesi ve donanım kalemleri Fiesta ile eşgüdümlü olacaktır. O zaman detaylara dönebiliriz.

ford ecosport 2018 türkiye

Sonuçta karşımıza gelen aslında ikinci nesil EcoSport’un elden geçirilmiş bir versiyonu, daha doğrusu görüp görebileceğiniz en ağır makyaj operasyonlarından birisiyle karşkarşıyayız. Ford atı alıp Üsküdar’ı geçebilirdi ama onun yerine diğer markaların küçük crossover ürün gamını tamamlamasını bekledi. Sonuçta EcoSport bu iyileştirmelerle ilk günküne göre katbekat daha sert bir rekabete girmek zorunda. Bu nedenle modelin tüm motor seçenekleri yenilenmiş. 3 silindirli, turbo beslemeli ve 1,0 litre hacimli Ecoboost benzinli motorun 100 HP, 125 HP ve 140 HP güç üreten 3 versiyonu EcoSport için hazır. Dizel cephesindeyse 1,5 litrelik EcoBlue motor 125 HP güç ve 300 Nm tork üreten versiyonuyla devreye alınmış. Dizel motor sadece manuel şanzımanla sunulacak ama isteyenler önden çekiş yerine 4 tekerlekten çekiş sistemini tercih edebilecek. Tek otomatik şanzımansa 125 HP güç üreten EcoBoost motorla sunulacak olan 6 vitesli otomatik şanzımanla alınabilecek.

ford ecosport 2018 türkiye

EcoSport’un iç mekanında yeni nesil Fiesta’dan alıntıla gözlenebiliyor. Baz versiyonda 4,2 inçlik bir ekran sunulacak, üst donanım seviyelerindeyse 6,5 ve 8 inçlik ekranlar tercih edilebilecek. Dış tasarımdaysa yüzen tavan ve çift gövde rengi tercih edilebilecek. Ayrıca ST-Line donanım seveneğinde Kuga benzeri sportif tatlar almak da mümkün olabilecek.

ford ecosport 2018 türkiye ford ecosport 2018 türkiye ford ecosport 2018 türkiye ford ecosport 2018 türkiye ford ecosport 2018 türkiye