Müşteri beklentileri değiştikçe üreticilerin tepkisi de farklılaşıyor. Biz daha fazla beklentiye girdikçe de bir koltuta birden çok karuz taşımaya çalışan modellerin sayısı artıyor. PSA, yeni nesil hafif ticari araçlarının LAV yani Leisure Activity Vehicle olarak tanımlanacağını duyurdu. Bunun anlamı bu hafif ticari araçların kişisel ihtiyaçlar için de bolca kullanışlılık sunacağı.

Aslında Citroen ve Peugeot bunu zaten uzun zamandır başarıyor. Berlingo ve Partner, özellikle binek versiyonlarında sundukları kullanışlılıkla bir çok vana daha ilham verebilecek potansiyele sahip. Opel’in Combo’su ise Fiat Doblo’nun Opel logogu versiyonu olmaktan öte değildi ve gerçekçi olmak gerekirse hafif ticari aracın sözlük anlamı tam olarak Doblo’dur.

Bu üç yeni model, PSA’nın başarılı EMP2 altyapısı üzerinde yükselecek. Bu altyapı DS7 Crossback, Peugeot 308, 3008 ve 5008, Opel Grandland X, Citroen Jumpy, Peugeot Expert Toyota ProAce gibi birbirinden çok farklı araçlarda kullanılıyor. Dahası yakın zamanda 508’in yeni nesli için de kullanılarak yeni bir alana giriş yapacak.

Bu altyapının sürüş özelliklerini nasıl değiştireceği şimdilik bir sır. Fakat motor seçeneklerinin sınırlarını çizmek kolay. 1,2 litrelik Puretech motor illa ki ürün gamında olacaktır ama bize gelmesini pek beklemiyoruz, 1,6 litrelik BlueHDi motorsa mutlak güç kaynağımız olacak. Bu motorun EAT6 şanzımanla da sunulması beklentilerimiz arasında. Bu arada 1,6 litrelik BlueHDi yerine 1,5 litrelik yeni BlueHDi motorun kullanılma ihtimali de tabii ki var. Bu halde EAT8 otomatik şanzıman beklenti listemizde olacaktır.

Modellerin güncel isimlerini değiştirilmesi de diğer bir beklenti. Zira bu araçlar Berlingo, Partner ya da Combo’dan biraz daha farklı bir tarza ve hedef kitleye sahip olacak. Bunun için 3 model de markaların karakteristik iç mekan tasarımları (Citroen için C3 ve C3 Aircross benzeri, Peugeot için iCocpit’in farklı bir yorumu ve Opel için de Astra kokpitinin biraz daha sade versiyonu) yanında iki farklı şasi uzunluğunda 5 ya da 7 koltuklu oturma kapasitesi gibi özellikler sunulacak.

Yeni ticarilerin ya da PSA’nın diliyle LAV’ların Mart ayı başında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtımlarının ardından sırayla piyasaya sunulması bekleniyor.