Peugeot, Citroen ve taze marka DS’ten oluşan PSA Grubu kötü günleri geride bırakmaya çalışıyor ve bunun için de güçlü adımlar atıyor. 1,2 litrelik benzinli motor ve EAT6 şanzımanın başarısı güzel günlerin yakın olduğunu gösteren işaretler. Daha yüksek iddia için modellerin elden geçirilmesi de gelecek için önemli bir yatırım. Bakalım bu yatırım ne kadar güçlü.

Peugeot

İlk bakışta Peugeot’nun en önemli yeniliği olarak 208’in makyajlanması görülebilir ama bundan çok fazla bir şey beklememek gerekiyor. Anlaşılan Fransızlar küçük sınıf üyesinin özelliklerinden genel olarak memnun çünkü 208’i ömrünün ikinci yarısı için olduğu gibi bırakmışlar. Makyajla gelen en önemli görsel farklılık yeni karoser rengi seçeneklerinden ibaret. Aydınlatma elemanlarında da küçük değişiklikler yapılmış. Bunun dışında motor seçeneklerinden ve donanımda önemli iyileştirmeler var. Turbo beslemeli ve 1,2 litrelik motor 208 ürün gamına 110 HP güç üreten bir versiyonuyla dahil edilmiş. Bu motor 5 vitesli manuel ya da 6 vitesli otomatik şanzımanla satın alınabilecek. Bunun dışında 1,6 litrelik dizel motorun 75 HP, 100 HP ve 120 HP güç üreten versiyonları da sunuluyor. Bunun dışında turbo beslemeli 1,6 litrelik benzinli motorun güç verileri de 165 HP ve GTI versiyonunda da 208 HP olarak güncellenmiş. Donanımlardaki yeniliklerse şehir içinde otomatik fren yapabilen bir yardımcı sistem, geri görüş kamerası ve akıllı telefonunuzun içeriğinin multimedya sisteminde kullanılabilmesini sağlayan MirrorScreen’in eklenmesi olarak sayılabilir.

Peugeot’nun asıl önemli yeniliği gücü 120 HP’ye yükseltilen 1,6 litrelik dizel motorla EAT6 otomatik şanzımanın ilk defa bir arada sunulmaya başlanacak olması. Listede öncelik 3008 ve 5008’e verilmiş. Yeni şanzımana sahip modeller yılın ikinci çeyreği içinde satışa sunulacak. Bu şanzımanla iki model de pazardaki iddialarını çok daha yükseğe taşımış olacak. Bunun dışında 2008, 3008 ve 5008 1,2 litrelik turbo beslemeli benzinli motora da kavuşuyor. Bu motor da EAT6 otomatik şanzımanla donatılabilecek.

peugeot citroen yeni modeller dizel otomatik peugeot citroen yeni modeller dizel otomatik peugeot citroen yeni modeller dizel otomatik peugeot citroen yeni modeller dizel otomatik peugeot citroen yeni modeller dizel otomatik

DS

DS’in en çekici modellerinden biri olan DS5 makyaj operasyonuyla tazelendi. Estetik anlamda küçük değişiklikler var ama en önemlisi burun tasarımındaki Citroen logosunun kaldırılmış olması. bu da DS’in kendi başına bir marka kimliği oluştururken yardımcı olacaktır. DS5’in hava giriş ızgarasında artık DS logosu yer alıyor. Bunun dışında iç mekandaki kalite hissi artırılmış ve donanım zenginleştirilmiş. yani bilindik makyaj duyurusuyla karşıkarşıyayız. Motor seçenekleri konusunda da değişiklikler var. Turbo beslemeli 1,6 litrelik benzinli motor yeni EAT6 otomatik şanzımanla birlikte sunulmaya başlanacak ve gücü de 165 HP’ye yükselecek. 1,6 litrelik dizelse 120 HP güç üreten versiyonuyla DS5’in kaputu altında kendine yer bulurken şimdilik sadece 6 vitesli manuel şanzımanla donatılabilecek.

peugeot citroen yeni modeller dizel otomatik peugeot citroen yeni modeller dizel otomatik peugeot citroen yeni modeller dizel otomatik peugeot citroen yeni modeller dizel otomatik peugeot citroen yeni modeller dizel otomatik

Citroen

PSA’nın yenilik konusunda en geride kalan markası Citroen oldu. Hafif ticari modeli Berlingo’nun ikinci makyajıyla yetinen Fransız üretici, bu sayede Euro 6 emisyon normuna uygun motorlar için bir tür hoş geldin hediyesi hazırlamış. Modelin en belirgin farklılığı gündüz farlarının tamponda eskisinden 15 cm daha aşağıya konumlandırılmış olması. Bunun dışında üst donanım versiyonlarında ön park sensörleri, geri görüş kamerası, 7 inçlik dokunmatik ekran ve şehir hızlarında otomatik fren yapabilen bir yardımcı sistem satın alınabilecek.

peugeot citroen yeni modeller dizel otomatik peugeot citroen yeni modeller dizel otomatik peugeot citroen yeni modeller dizel otomatik