Haber

Ve işte karşınızda: DS 3 Crossback

DS, premium marka olma yolunda ikinci modelini tanıttı. DS 3 Crossback, DS 3’ten tanıdık tasarım elemanlarını teknolojik ve lüks çağrışımları bol bir içerikle süslüyor.

single-image

DS, arkasına Citroen’in devrimsel bir modelinin bundan 70 yıl önce yarattığı rüzgarı alarak premium sınıfa dahil olmaya çalışan bir marka. Markanın pek çok modeli var ama bunların çoğu aslen Citroen modelleriyken bir gecede DS modeli haline geldi. DS 7 Crossback ise markanın gerçek amacını gösteren ilk model. İkinci modelse bir diğer crossover olan DS 3 Crossback oldu.

ds 3 crossback 2019

DS3 Crossback küçük bir crossover. 4,12 metrelik boyu ve 2,56 metrelik aks mesafesiyse Peugeot 2008’den Opel Crossland X’e, Citroen C3 Aircross’tan Ford Ecosport’a ve Seat Arona’ya varan ve gerçekten çok uzun bir liste oluşturan rakiplerin karşısına çıkmak zorunda. Peki bunun için iyi donanmış mı?

ds 3 crossback 2019

DS’in bu soruya bir kaç farklı açıdan vereceği cevapları dinlemek lazım. Öncelikle tasarım, biraz ilginç bir konu. Zira beklenmedik bir şekilde DS 3’ten izler taşıyan B sütunu gibi ayrıntılar, başka hiç bir modele benzemeyen ayrıntılarla kullanılmış. Pek de parlak olmayan yakın geçmişten gelen bu tasarım ögesi, ilginç gündüz farları, tombul karoseri ve Tesla stili karosere gömülen kapı kollarıyla birlikte kullanılmış. Sonuç olarak beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz sizin bileceğiniz iş ama DS 3 Crossback’in farklı olduğunu da kabul etmek gerek.

ds 3 crossback 2019

İç mekanda da farklılık hissi dikkat çekiyor. Öncelikle PSA Grubu’nun diğer markalarından izler görmek çok zor, otomatik vites kolu ve direksiyonun arkasındaki kollar dışında tüm parçalar özgün gibi. Torpido gözünün kapağına kadar her bölümde elmas kesim çizgileri kullanılmış. Tüm kokpit, cam kumandaları, havalandırma çıkışları ve hatta her bir düğme de aynı elmas desenine sahip. 10,3 inçlik büyük multimedya ekranı yüksek çözünürlüklü haliyle etkileyici görünüyor ve yine kendine özgü grafiklere sahip. Dijital gösterge tablosu da tabii ki unutulmamış, dahası head-up gösterge de donanıma eklenebiliyor. İç mekanda alan sunumu açısından rakiplerinden farklı özellikler beklemek hata olur, bagaj hacmiyse 352 litre.

ds 3 crossback 2019

 

DS 3 Crossback’in kaputu altında daha ilginç yenilikler var. DS 3 PSA’nın yeni CMP (Common Modular Platform) altyapısını kullanan ilk model. Bu altyapı çok da uzak olmayan bir gelecekte yeni nesil Peugeot 208 ve Opel Corsa’da da kullanılacak. Yeni platform, eski küçük sınıf platforma göre 40 kg civarında ağırlık avantajının yanında değişkenlik konusunda yeni alanlar da açabiliyor. Örneğin bu altyapıda içten yanmalı motorlar ve elektrik motorları çok küçük ayarlamalarla kullanılabiliyor. Bu sayede de hem DS 3 Crossback’in hem de yukarıda bahsi geçen küçük sınıf üyelerinin tamamen elektrikli versiyonları ürün gamına dahil olacak.

Laf buraya geldiğine göre o zaman elektrikli DS 3 Crossback’le başlayalım: 136 HP güç ve 50 kWh’lik piliyle bu versiyon 300 km’lik menzil sunabilecek. Diğer versiyonlarsa 3 silindirli 1,2 litrelik benzinli motor ve 4 silindirli 1,5 litrelik dizel motor. Bu motorların her ikisi de tork konvertörlü otomatik şanzımanlarla birlikte alınabilecek. DS 3 Crossback ile PSA modellerinde Opel etkisini de görmeye başlıyoruz: Opel’den alınan LED Matrix farlar (karşıdan gelen ya da önünüzde ilerleyen trafiği tespit edip uzun farı perdeleyebilen gelişmiş far sistemi) crossoverın donanım listesinde yer alacak.

ds 3 crossback 2019 ds 3 crossback 2019 ds 3 crossback 2019 ds 3 crossback 2019 ds 3 crossback 2019 ds 3 crossback 2019 ds 3 crossback 2019 ds 3 crossback 2019 ds 3 crossback 2019 ds 3 crossback 2019 ds 3 crossback 2019 ds 3 crossback 2019

You may also like