DS, arkasına Citroen’in devrimsel bir modelinin bundan 70 yıl önce yarattığı rüzgarı alarak premium sınıfa dahil olmaya çalışan bir marka. Markanın pek çok modeli var ama bunların çoğu aslen Citroen modelleriyken bir gecede DS modeli haline geldi. DS 7 Crossback ise markanın gerçek amacını gösteren ilk model. İkinci modelse bir diğer crossover olan DS 3 Crossback oldu. Yeni modelin detaylarına geçmeden önce en güncel haberi verelim. DS 3 Crossback ülkemizde satışa sunuldu. 250 Bin TL’den başlayan liste fiyatı, 1,2 litre hacimden 130 HP güç üreten benzinli motor ve 8 vitesli otomatik şanzıman ve So Chic donanım seviyesi için geçerli. Performance Line donanım seviyesi 1.300 TL fiyat farkıyla sunulurken, aynı motorun 155 HP güç üreten versiyonu ve La Premiere isimli zengin donanım seviyesi 304 bin TL’lik liste fiyatına sahip. Bu fiyatlar gözünüze yüksek görünebilir ki öyleler ama hem kampanya fiyatları hem de lansman fiyatlarının biraz daha makul olacağı bilgisi edindik. Bunun dışında DS 3 Crossback premium sınıfta pek rastlanmayacak şekilde zengin donanım seviyesine sahip. Standart donanım listesinin en ilginç üyesi, parçalı aydınlatma yapıp uzun farların sürekli kullanılmasını sağlayan Matrix LED farlar. Son olarak 1,5 litrelik dizel motor ve 8 vitesli otomatik şanzıman ikilisi ıl sonuna doğru DS 3 Crossback ürün gamına eklenecek.

DS 3 Crossback fiyat listesi için tıklayın.

ds 3 crossback 2019

DS3 Crossback küçük bir crossover. 4,12 metrelik boyu ve 2,56 metrelik aks mesafesiyse Audi Q2,’den Mini Countryman’e, Mercedes GLA’dan Jeep Renegade’e ve hatta Peugeot 2008’den Opel Crossland X’e, Citroen C3 Aircross’tan Ford Ecosport’a ve Seat Arona’ya varan ve gerçekten çok uzun bir liste oluşturan rakiplerin karşısına çıkmak zorunda. Peki bunun için iyi donanmış mı?

ds 3 crossback 2019

DS’in bu soruya bir kaç farklı açıdan vereceği cevapları dinlemek lazım. Öncelikle tasarım, biraz ilginç bir konu. Zira beklenmedik bir şekilde DS 3’ten izler taşıyan B sütunu gibi ayrıntılar, başka hiç bir modele benzemeyen ayrıntılarla kullanılmış. Pek de parlak olmayan yakın geçmişten gelen bu tasarım ögesi, ilginç gündüz farları, tombul karoseri ve Tesla stili karosere gömülen kapı kollarıyla birlikte kullanılmış. Sonuç olarak beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz sizin bileceğiniz iş ama DS 3 Crossback’in farklı olduğunu da kabul etmek gerek.

ds 3 crossback 2019

İç mekanda da farklılık hissi dikkat çekiyor. Öncelikle PSA Grubu’nun diğer markalarından izler görmek çok zor, otomatik vites kolu ve direksiyonun arkasındaki kollar dışında tüm parçalar özgün gibi. Torpido gözünün kapağına kadar her bölümde elmas kesim çizgileri kullanılmış. Tüm kokpit, cam kumandaları, havalandırma çıkışları ve hatta her bir düğme de aynı elmas desenine sahip. 10,3 inçlik büyük multimedya ekranı yüksek çözünürlüklü haliyle etkileyici görünüyor ve yine kendine özgü grafiklere sahip. Dijital gösterge tablosu da tabii ki unutulmamış, dahası head-up gösterge de donanıma eklenebiliyor. İç mekanda alan sunumu açısından rakiplerinden farklı özellikler beklemek hata olur, bagaj hacmiyse 352 litre.

ds 3 crossback 2019

DS 3 Crossback’in kaputu altında daha ilginç yenilikler var. DS 3 PSA’nın yeni CMP (Common Modular Platform) altyapısını kullanan ilk model. Bu altyapı çok da uzak olmayan bir gelecekte yeni nesil Peugeot 208 ve Opel Corsa’da da kullanılacak. Yeni platform, eski küçük sınıf platforma göre 40 kg civarında ağırlık avantajının yanında değişkenlik konusunda yeni alanlar da açabiliyor. Örneğin bu altyapıda içten yanmalı motorlar ve elektrik motorları çok küçük ayarlamalarla kullanılabiliyor. Bu sayede de hem DS 3 Crossback’in hem de yukarıda bahsi geçen küçük sınıf üyelerinin tamamen elektrikli versiyonları ürün gamına dahil olacak.

Laf buraya geldiğine göre o zaman elektrikli DS 3 Crossback’le başlayalım: 136 HP güç ve 50 kWh’lik piliyle bu versiyon 300 km’lik menzil sunabilecek. Diğer versiyonlarsa 3 silindirli 1,2 litrelik benzinli motor ve 4 silindirli 1,5 litrelik dizel motor. Bu motorların her ikisi de tork konvertörlü ve 8 vitesli otomatik şanzımanlarla birlikte alınabilecek.

ds 3 crossback 2019 ds 3 crossback 2019

ds 3 crossback 2019

ds 3 crossback 2019

ds 3 crossback 2019

ds 3 crossback 2019

ds 3 crossback 2019

ds 3 crossback 2019

ds 3 crossback 2019

ds 3 crossback 2019

ds 3 crossback 2019

ds 3 crossback 2019