Mercedes kompakt sınıfa gerçekten büyük önem veriyor. Alman markanın müşteri kitlesini gençleştirme yolundaki en güvenli limanı kompakt sınıf ailesi ve bu aile de yeni nesille birlikte oldukça geniş bir hale gelecek. Bu genişleme tabii ki yeni modeller ortaya çıkartıyor ve A Serisi Sedan da onlardan biri. Detaylara geçmeden önce son haberi verelim, A Serisi Sedan satışa sunuldu. Model, A 200 ve A 180d olmak üzere iki motor ve Style ve AMG olmak üzere da iki donanım seçeneğine sahip. Bu haliyle de 246.100 TL ila 301.400 TL arasında. Tabii bu fiyatlara isteğe bağlı donanımlar dahil değil ve isteğe bağlı donanım listesinde arka kol dayanağının bulunması fiyat değişkenliği hakkında fikir verebilir.

Mercedes A Serisi fiyat listesi için tıklayın.

mercedes a serisi sedan

Fotoğraflara ilk bakış, sedanla CLA arasındaki farkın tam olarak ne olduğunu sorgulamanıza neden olabilir. Dahası bu sorgunun sonunda pek doyurucu bir cevap da çıkmıyor. Yeni neslin büyüyen boyutları dışında CLA’nın tavan yüksekliği 1,43 metre iken A Serisi Sedan’ın yüksekliği de 1,46 metre. 3 cm’nin büyük fark yaratması tabii ki beklenemez ama koltuk yerleşimindeki ve tavan eğimindeki farklarla alan hiss CLA’ya göre çok daha iyi. Hatta baş mesafesi C Serisi ile benzer. Bunun dışında Sedan, A Serisi ile aynı olan 2,73 metrelik aks mesafesiyle sınıfının en irilerinden ama 4,55 metrelik boyu sınıf ortalamalarında yer alıyor.

Bu ebatların özellikle arka koltuk yolcuları için iyi haber anlamına gelmesi gerekli. A Serisi tecrübemiz beklentiyi çok yükseltmemek gerektiğini gösteriyor ama CLA’dan daha iyi arka koltuklar sunmak için mucizeye de ihtiyaç yok. 420 litrelik bagaj hacmiyse, en azından ülkemiz sedan pazarı için doyurucu olmaktan uzak kalacaktır. A Serisi Sedan, ağabeyi C Serisi’nin önünü kapatmamak için gerçekten çok incelikle işlenmiş.

mercedes a serisi sedan

Kokpit, yürüyen aksam ve motorlar A Serisi’yle tamamen ortak. Bunun anlamı iç mekan kalitesi konusunda iyi iş çıktığı, baz versiyonların arka aksında torsiyon çubuğu kullanıldığı (4Matic, adaptif amortisör ve AMG paket gibi kimi büyük jantlı versiyonlar dışında) ve 1,5 litrelik dizel (A180d, 116 HP güç ve 260 Nm tork) ile 1,33 litrelik benzinli (A200, 163 HP güç ve 250 Nm tork) motorlar kullanılacağı. A Serisi Sedan ile ilgili bilmeniz gereken son veri 0,22 cW’lik rekor rüzgar direnç katsayısına sahip olması.

mercedes a serisi sedan

mercedes a serisi sedan

mercedes a serisi sedan mercedes a serisi sedan mercedes a serisi sedan