Haber

Ve işte karşınızda: Mercedes A Serisi Sedan

Mercedes, CLA’nın elde ettiği başarıdan yola çıkarak önden çekişli ilk sedanını tanıttı. A Serisi Sedan, ağabeyi C Serisi’nin en önemli rakibi olabilir.

single-image

Mercedes kompakt sınıfa gerçekten büyük önem veriyor. Alman markanın müşteri kitlesini gençleştirme yolundaki en güvenli limanı kompakt sınıf ailesi ve bu aile de yeni nesille birlikte oldukça geniş bir hale gelecek. Bu genişleme tabii ki yeni modeller ortaya çıkartıyor ve A Serisi Sedan da onlardan biri.

mercedes a serisi sedan

Fotoğraflara ilk bakış, sedanla CLA arasındaki farkın tam olarak ne olduğunu sorgulamanıza neden olabilir. Dahası bu sorgunun sonunda pek doyurucu bir cevap da çıkmıyor. Yeni neslin büyüyen boyutları dışında CLA’nın tavan yüksekliği 1,43 metre iken A Serisi Sedan’ın yüksekliği de 1,46 metre. 3 cm’nin büyük fark yaratması tabii ki beklenemez. Fark yaratacak olansa tavanın yüksekliğinden ziyade çizgisi. A Serisi Sedan, arkaya doğru daha kambur bir tavan çizgisine sahip ki bu da hem arka kapıların genişliği hem de arka koltukların ferahlık algısını güçlendirebilir. Bunun dışında Sedan, A Serisi ile aynı olan 2,73 metrelik aks mesafesiyle sınıfının en irilerinden ama 4,55 metrelik boyu sınıf ortalamalarında yer alıyor.

Bu ebatların özellikle arka koltuk yolcuları için iyi haber anlamına gelmesi gerekli. A Serisi tecrübemiz beklentiyi çok yükseltmemek gerektiğini gösteriyor ama CLA’dan daha iyi arka koltuklar sunmak için mucizeye de ihtiyaç yok. 420 litrelik bagaj hacmiyse, en azından ülkemiz sedan pazarı için doyurucu olmaktan uzak kalacaktır. A Serisi Sedan, ağabeyi C Serisi’nin önünü kapatmamak için gerçekten çok incelikle işlenmiş.

mercedes a serisi sedan

Kokpit, yürüyen aksam ve motorlar A Serisi’yle tamamen ortak. Bunun anlamı iç mekan kalitesi konusunda iyi iş çıktığı, baz versiyonların arka aksında torsiyon çubuğu kullanıldığı (4Matic, adaptif amortisör ve AMG paket gibi kimi büyük jantlı versiyonlar dışında) ve 1,5 litrelik dizel (A180d, 116 HP güç ve 260 Nm tork) ile 1,33 litrelik benzinli (A200, 163 HP güç ve 250 Nm tork) motorlar kullanılacağı. A Serisi Sedan ile ilgili bilmeniz gereken son veri 0,22 cW’lik rekor rüzgar direnç katsayısına sahip olması.

mercedes a serisi sedan

A Serisi Sedan üretimi Meksika’da kurulu tesiste hemen başlayacak. Almanya’nın üretime dahil olmasıysa 2019’u bulacak. Ek gümrük vergileri nedeniyle dezavantajlı konumu dikkate alınırsa Meksika’dan ithalat pek tercih edilesi değil. Bu da A Serisi Sedan’ın piyasaya çıkmak için 2019 yılını bekleyeceği anlamına geliyor.

mercedes a serisi sedan

mercedes a serisi sedan mercedes a serisi sedan mercedes a serisi sedan

You may also like